Dobro jutro: Operacija: matura!

Če ima vsak maturant dva starša, brata ali sestro in še nekaj sorodnikov, bo nekaj tednov trepetalo vsaj 50.000 ljudi.

Objavljeno
30. maj 2016 20.44
Preizkusna matura na gimnaziji Vič v Ljubljani, 2. marca 2015
Tanja Jaklič
Tanja Jaklič
Tako. Zdaj gre zares. Spomladanski rok splošne in poklicne mature je na visokih obratih. K prvi so se prijavili 7003 kandidati, k drugi 10.758. Če ima vsak maturant dva starša, brata ali sestro pa babico, dedka, strice in tete, bo še nekaj časa trepetalo vsaj petdeset tisoč ljudi. Čeprav je bila uvertura splošne mature že 4. maja s pisanjem eseja, se zdaj zadeva stopnjuje. Športno bi lahko rekli: tisto je bil trening, zdaj bo to tritedenska igra brez premora. V soboto je bila pisna angleščina, včeraj slovenščina, v soboto sledi matematika in tako naprej po maturitetnem koledarju do 22. junija.

Za maturante je to križišče, prelomnica, čas neprespanih noči, številnih popitih kav, stresnih juter in obupnega pogleda v nov dan. Za starše so to dnevi zaprtih vrat, hoje po prstih, napetosti v lastnem domu. Nič, kar vprašamo, rečemo, svetujemo, pripomnimo, nič ni prav. Mimogrede zanetimo prepir, česar pa si v teh dneh seveda nihče ne želi. Zato obstajajo številni nasveti, česa kot starši nikoli ne smemo reči najstniku tik pred maturo.

Zadnja raziskava v Angliji je pokazala, da stres pred izpitom v osmih primerih od desetih vpliva na obnašanje, zdravje ter čisto vsakdanje navade mladostnika. A to ni najhujše, najhujši so starši, ki intervenirajo z nezaželenimi nasveti. Ti ponavadi naredijo več škode kot koristi. Najstniki jih zato rotijo, naj jim dajo mir. Lahko se prikažejo s kakšno malico, spečejo najljubšo sladico ali za motivacijo ponudijo nagrado po koncu izpitov. A to naj bo v teh napetih tednih tudi vse.

Nikakor pa mladi ne prenesejo stavkov, kot so: »Koliko ekranov imaš pred sabo! Ali se ne bi moral zdaj učiti! Potrudi se, pa bo vse v redu! Ali se sploh lahko učiš ob tako glasni glasbi? Izpiti so danes lažji, kot so bili! Na youtubu se ni še nihče nič naučil.«

Tudi starševski »srečno« navsezgodaj zjutraj so nekateri izbrali kot nekaj, kar najraje kar preslišijo.