Dobro jutro: Revolucija v topli gredi

Svežo pridelano hrano dobimo v trgovini, toda ali ne bi bilo bolje, če bi nam jo kar na lastnem balkonu pridelal robot?

Objavljeno
26. julij 2016 18.54
jer-trznica
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Kalifornijski zanesenjaki že zbirajo naročila za »kmetijskega robota«, ki naj bi vsakomur v gredici ali dveh pridelal zelenjave, kolikor bi je ta potreboval. Kovinska palica na premikajočem se ogrodju bo zasadila semena, kot jih bo določil vsak sam, ter zalivala natančno po potrebi vsake rastline, uničila bo tudi plevel. Če bo delovalo, bodo kupci na vrtu, balkonu ali ravni strehi domačega bloka lahko le še pobirali solato, kumare, paradižnike, paprike in drugo ter pri tem porabili veliko manj vode in še koristili okolju.

Kmetijstvo se je začelo pred dvanajst do osem tisoč leti, pravijo zgodovinarji. Ta (r)evolucija je spremenila življenja ljudi, ki so se ustalili, da so lahko skrbeli za polja in živali. Komaj nekaj stoletij stara industrializacija je še bolj spremenila svet, delo se je preselilo v tovarne, delavcem so začeli hrano pripravljati drugi. Zaposlile so se še ženske in družine so jo večinoma nehale pridelovati in zdaj celo kuhati. Veliko lažje je naročiti pico ali azijsko kosilo ali pa iz zmrzovalne skrinje vzeti pripravljeni obrok.

Veseli smo, da je zdaj veliko manj fizičnega garanja, in tudi, da svojo individualnost lahko bolje živimo. Globoko v sebi pa nam je še vedno všeč tudi sveže pripravljena, sveže pridelana hrana. Dobimo jo v trgovini, toda ali ne bi bilo še bolje, če bi ga nam na strehi našega bloka ali celo na balkonu pridelal robot?

Morda se mladim Kalifornijčanom ne bo posrečilo. Morda kakšna ročka ne bo delovala, morda bo programska oprema preveč zapletena, a če jim ne bo uspelo, bo gotovo komu drugemu. Sedanje revolucije že preoblikujejo življenjske potrebščine in druge materialne dobrine. Se bomo lahko manj pehali za njimi, če jih bodo rezultati človeškega znanja in domišljije še pocenili, še osvežili?