Dobro jutro: Šifra sreče

»Življenje je prekratko za prerekanja, opravičevanja, slabo voljo ... Je samo čas za ljubezen.«

Objavljeno
14. marec 2017 20.48
shutter/mladi
Tanja Jaklič
Tanja Jaklič
Kako živeti dolgo in srečno življenje? Vprašanje za milijon dolarjev? Niti ne. Ena najdaljših raziskav razvoja odraslih na Univerzi Harvard ima odgovor. Skoraj sedem desetletij so sledili življenju 724 moških. Leta 1938 so izbrali skupino študentov na Univerzi Harvard in skupino revnih fantov iz predmestja Bostona ter jih spremljali na poti od najstnikov do starcev. Nekateri so postali profesorji, drugi alkoholiki, nekateri so dosegli dno, drugi vrhove družbene hierarhije. Pogovarjali so se z njimi in njihovimi svojci, spremljali zdravstvene kartoteke, pregledovali kri, skenirali možgane, v pogovorih odkrivali njihove najintimnejše misli. In katere lekcije življenja so se pokazale na tisočih popisanih straneh raziskovalcev? Predvsem ena: da nas dobri odnosi delajo bolj zdrave in srečnejše!

Socialne povezave nas krepijo, samota ubija, ljudje, ki so bolj povezani s skupnostjo, so srečnejši, bolj fizično zdravi in živijo dlje, osamljenost pa zastruplja organizem in skrajšuje življenja. A tudi v množici si lahko osamljen in raziskava kaže tudi to, da je pomembna kakovost in ne količina odnosov. Živeti v toplem partnerskem odnosu je kot varovalo za starost. In gotovo, tako pravijo raziskovalci, večji napovedovalec prihodnosti kot raven holesterola v krvi.

To je pred časom na konferenci TED razlagal profesor Robert Waldinger, vodja raziskave, ki si je tudi odgovoril na vprašanje, zakaj ljudje ta pristni nauk tako težko dojamemo. Prav zato, ker smo ljudje in hočemo hitre rešitve, odnosi pa so vseživljenjsko garanje, ki mu nikoli ne pridemo do konca.

Recimo, da ste stari 25, 40 ali 60 let, je sklenil svoje predavanje Waldinger, nešteto možnosti imate za odnose. Nešteto. In poslušalce raznežil s citatom Marka Twaina: »Življenje je prekratko za prerekanja, opravičevanja, slabo voljo ... Je samo čas za ljubezen.«