Dobro jutro: Srečanje kreatorjev

Bilo je nenavadno dopoldne, z žarečimi očmi razlaga armenski umetnik, občutek, da srečaš osebo, ki jo poznaš že dolgo.

Objavljeno
13. april 2016 20.52
Vesna Milek
Vesna Milek
V mesto je prišel mladi armenski umetnik, slikar in kipar Arshak Sarkissian, »wunderkind«, ki je razstavljal po galerijah po svetu, delal za Vatikan in Fendi, s svojimi platni navdušil Juliana Schnabla v New Yorku, zdaj razstavlja v ljubljanski galeriji AS. Njegov Sodobni človek je miks urbanega in magičnega. Angel na krokodilu. Ki je lahko egipčanski bog Horus, ki ubija boga podzemlja Seta, ali Sveti Jurij, ki ubija zmaja. Skozi njegove slike prepoznaš, da obstajajajo univerzalni arhetipi, ki povezujejo.

In potem mi pove zgodbo. Da se je dan po tem, ko je prišel v Ljubljano, s kustosinjo Petro Bizilj Silva sprehodil po mestu. Ustavila sta se pri kipih na mesarskem mostu, pri Adamu in Evi, malo zatem sta se zaletela v njihovega kreatorja Jakova Brdarja. In ko srečaš Jakova Brdarja, se zgodi zgodba. Jakovove oči so se na ulici zastrmele v Arshakove zelene oči, bil je nenavaden trenutek, kot bi se prepoznala, ne da bi vedela, da imata pred sabo slikarja in kiparja. Srečala sta se umetnika, prvi na poti do svetovne slave, ki ustvarja v studiu na robu prepada v obliki kocke, z dih jemajočim pogledom na armensko biblično goro Ararat, kjer naj bi pristala Noetova barka, in drugi, Brdar, velik človek in umetnik, ki je mestu in ljudem dal močno sporočilo lepote, ki ga bomo zares dojeli še desetletja pozneje. Za oba je ustvarjanje kot dihanje, le da ustvarjata v drugačnih pogojih. Nekaj minut pozneje je bil Arshak že v Brdarjevem ateljeju in Jakov je pred njim iz gline oblikoval obraz, ga takoj nato vrgel v zrak, da se je razletel po tleh; a v raztreščeni glini je še vedno ostal zarisan obraz, drugačen, demonski.



Bilo je nenavadno dopoldne, z žarečimi očmi razlaga armenski umetnik, občutek, da srečaš osebo, ki jo poznaš že dolgo. Jakov Brdar je naslednji dan prišel na njegovo razstavo v galerijo AS na Dunajski cesti. Upam si reči, da bo tisto, kar je umetnik videl v Jakovu Brdarju, prišlo na enega od njegovih platen, in to zelo kmalu.