Dobrodošli v džungli: Teden dni je v politiki dolga doba

Realnost je realnost samo takrat, kadar politiki, ne glede na njeno barvo, vonj in okus, ustreza.

Objavljeno
14. december 2017 07.06
Posodobljeno
14. december 2017 11.00
mdr rtv slo
Aljaž Pengov Bitenc
Aljaž Pengov Bitenc

Blatnodolski medijsko-politični mehurček je pred dnevi vznemirila javnomnenjska anketa časnika, čigar spletišče prebirate. Ta je Stranki Marjana Šarca namerila dobrih petnajst odstotkov podpore in jo tako postavila na prvo mesto priljubljenosti. Odziv tradicionalnih udeležencev javnomnenjskega sejma ničevosti je bil takojšen in silovit.

Predvsem iz brlogov strank, ki sta se zadnje čase izmenjevali na vrhu popularnosti so prihajali strupeni odzivi, pa tudi vobče je bilo slišati marsikako pikro pripombo, ki je vsebovala besede »mediji«, »ankete« in »natančnost«, večinoma v negativni konotaciji. In nenazadnje tudi tisti, ki se bodo v naslednjih šestih mesecih dobesedno borili za politično preživetje, so bili zaradi te ankete precej živčni.

Na nek način je bilo zabavno opazovati bolj ali manj vplivne like, ki jih je objava ankete vznemirila do te mere, da so si vzeli čas in hiteli sesuvati bodisi časnik bodisi Šarca bodisi oba. Scenarij je sicer predvidljiv: medij, ki je anketo objavil, takoj označijo za nekredibilno in neprofesionalno trobilo, ki ne zna narediti niti približno spodobne ankete. Hkrati pa ta isti medij menda ustvarja realnost, namesto da bi o njej poročal, in je orodje v rokah temnih sil, ki da vedrijo in oblačijo na slovenskem političnem nebu in se mimo volje ljudstva odločajo, kdo bo to državo vodil. Da se ti dve možnosti izključujeta seveda ne moti nikogar.

In ko bo v kateri od naslednjih anket Šarčevi stranki podpora padla, bodo ti isti liki na ves glas razlagali, da ankete, ki jih je še pred nedavnim objavljalo nekredibilno in neprofesionalno trobilo, končno kažejo pravo sliko javnega mnenja. Ne glede na to, da naj bi ta isti medij hotel ustvarjati realnost, namesto da bi o njej poročal, saj je vendar orodje v rokah temnih sil, ki vedrijo in oblačijo na slovenskem političnem nebu in se mimo volje ljudstva odločajo, kdo bo to državo vodil.

Sklep je jasen: realnost je realnost samo, kadar politiki, ne glede na njeno barvo, vonj in okus, ustreza. V nasprotnem primeru sta kriva bodisi Kučan bodisi Janša.

Bolj od odzivov, ki so - resnici na ljubo - predvidljivi kot Branko Grims na seji odbora za kulturo in medije, je zanimiva njihova izpeljava. Če kaj, potem pri javnomnenjskih anketah ni važen rezultat, pač pa trend rasti oziroma padanja podpore. Trzavica, ki jo je pri do sedaj vodilnih strankah sprožilo tistih petnajst odstotkov podpore Šarčevi opciji, pa nujno poraja vprašanje, kako zelo mora (v konkretnem primeru) SD in SDS skrbeti za njun položaj in kako malo samozavesti premoreta stranki, ki sta nam »podarili« TEŠ6, da ju ena sama samcata anketa tako zelo zaskrbi.

Da bo Marjan Šarec poskusil časten poraz na predsedniških volitvah prevesti v uspeh na parlamentarnih volitvah, je bilo jasno kot beli dan. Zato njegova uradna napoved vstopa v državnozborsko tekmo prejšnji teden ni presenetila nikogar.

Prav tako je jasno, da Šarca in njegovo ekipo za kakršenkoli spoštovanja vreden rezultat čaka neznansko veliko dela. Parlamentarne volitve so namreč v primerjavi s predsedniškimi neskončno bolj kompleksne ter vsebinsko in organizacijsko zahtevne. Poleg tega že sam spremljajoči komentar ankete nakazuje, da je rezultat lahko predvsem posledica tega, da je Šarec tiste dni pač malo bolj svaljkal po medijih.

Zato je tokratni rezultat Šarčeve stranke v resnici nepomemben. A prav tako nepomemben je rezultat SD, SDS, SMC in vseh ostalih strank v tisti in katerikoli drugi anketi. In to je tisto, kar jih pri vsem skupaj najbolj žre. Da vsi ti tedenski uspehi pri anketah v finalu ne bodo šteli prav nič.

A živčnost je odveč. Volitve bodo šele čez slabega pol leta. In kot je nekoč dejal Harold Wilson, je teden dni v politiki dolga doba in do volitev se bo zgodilo še marsikaj. Povsem možno je, da bo spomladi Šarec tako stranki SD kot tudi stranki SDS še najmanjši problem.