Lady Lama

Dalajlama in Lady Gaga sta živ dokaz, da so včasih odgovori na najbolj pereča vprašanja zelo preprosti. 

Objavljeno
01. julij 2016 11.59
USA-MAYORS/DALAI LAMA-LADY GAGA
Jela Krečič
Jela Krečič

Stara človeška modrost pravi, da je svet iz tira. Stoletja naprezanj, da bi ga ponovno utirili, niso prinesla prepričljivih rezultatov. Ciniki bi dejali, da so bili poskusi njegovega reševanja pogostokrat precej hujši od njegove začetne iztirjenosti.

Seveda pa to še nikoli ni odvrnilo ljudi, ki v srcu dobro mislijo, da ne bi poskusili znova in znova − ne glede na ceno. Mednje spadata tudi Dalajlama in Lady Gaga, ki sta v skupnem nastopu pred nekaj dnevi v ZDA diagnosticirala precej zagat sveta in nakazala njihovo rešitev. Na njuno učinkovitost se je nemudoma odzvala Kitajska ter poduhovljeno Gago umestila na listo sovražnikov komunistične velesile.

A to je lahko le minoren problem v življenju zvezdnice, ki ima dostop do najglobljih resnic človeške duše in človeštva nasploh. V skoraj dvajset minut dolgem pogovoru je namreč Lady Gaga delovala kot umirjena in modra svečenica, medtem ko se je enainosemdesetletni verski voditelj Tibeta v izgnanstvu poskušal šaliti, nakazal, da ne gre stvari jemati preveč resno − kot bi mu bilo modrovanje pred kamerami rahlo odveč.

Budističnemu Dalajlami je uspelo v poduhovljeno igrivem vzdušju natresti nekaj globokih uvidov. Začel je z analizo sodobnih posameznikov, še posebej mladih. Po njegovem je problem materializem, ki subjekta oddalji od sebe. Verski voditelj rad operira z izrazi mir, mentalno zdravje, harmonija. Prav um ali duh, ki imata pri človeku primat, sta tudi jamstvo za dobro preživetje telesa. Dalajlama zna postreči tudi s tako pretanjenimi uvidi, da preteklosti ne moremo spreminjati, medtem ko je prihodnost pred nami in ta je na plečih mladih.

Posamezniki so torej preveč osredotočeni nase in imajo premalo sočutja do drugih. Človek pa je družbena žival, poudarja tibetanski voditelj. In prav tu se začne njegova analiza sveta. Svet je danes povezan, a ljudje oziroma večje skupine njih še preveč ločujejo med »nami« in »njimi«, kar pripelje do nasilja. To je po prepričanju tibetanskega modreca kratkovidno, saj bi bilo treba zgolj zgraditi občutek enosti in se povezati z dozdevnim sovražnikom. To je strategija, ki omogoča, da presežemo razlike in se povežemo kot bratje in sestre.

Kot sta nas poučila posvečenca v resnico, naše stanje duha lahko prinese mir, od naše drže je torej odvisno, ali bomo našli to pomirjenost, ki smo jo imeli ob rojstvu, potem pa smo jo na žalost izgubili.

Ultimativni ključ do vsega, ki pomaga tako posamezniku kot družbi, pa je prijaznost, sta Gaga in Lama povedala pred novinarji. Prijaznost nič ne stane, je najcenejši, a obenem neprecenljiv način, kako preseči disharmonijo.

Gaga je prepričana, da med glavo in telesom ZDA zija prepad. Kot ve vsak znanstvenik, prav ta nepovezanost pomeni kolaps sistema, poudarja zvezdnica. In kot ve vsak znanstvenik − bi lahko dodali −, se da takšen prepad čisto solidno sanirati z dobro mero prijaznosti ali dobrote.

Pogovor med pop ikono in modrecem nas postavlja pred zanimivo dilemo − smo namreč za očitno lahko dosegljivo blaginjo in neskončno harmonijo pripravljeni trpeti tako naivne, prazne, nenevarne, neučinkovite modrosti Lady Lame?

Glavni problem njunega izvajanja bi lahko videli v Gagini izjavi, da prijaznost nikogar ne more prizadeti, kar hkrati pomeni, da ima tudi omejen blagodejni učinek. Podobno bi lahko rekli za takšno stresanje puhlic nasploh. Popularne in sprejemljive so zato, ker so povsem nenevarne, brez političnega učinka oziroma zelo po meri prevladujočega političnega in ekonomskega ustroja.

Edina entiteta, ki jih ima za količkaj relevantne, je očitno komunistična Kitajska. In če se mora kje začeti kritika Kitajske, potem prav v tem, da z bojkotom pop zvezdnice daje kredibilnost njeni neumni poduhovljenosti.