Pisma iz Grčije: Ustvarjanje, ne branje zgodovine

»V boju sem našla svoj smisel. Cilj je ustaviti gradnjo zlatokopa. Za zdaj nam dobro kaže,« pravi zgodovinarka v akciji.

Objavljeno
10. junij 2015 12.05
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Ierissos, 10. junij 2015

»Zgodovine nisem študirala zato, da bi o njej le brala in razglabljala. Zgodovino sem študirala zato, da bi v njej sodelovala,« mi je v torek med vožnjo po širnih gozdovih Halkidikija, ki jih po mnenju okoljevarstvenikov ogroža »zlati« projekt kanadske rudarske megakorporacije Eldorado Gold, povedala 33-letna Marina, ena vodilnih in najbolj strastnih članic gibanja SOS Halkidiki, ki se bori za končanje sporne gradnje zlatokopov v najlepših gozdovih Grčije.

»Takoj ko so se pred tremi leti začela dela v rudniku in ko so nas, protestnike, začeli napadati policisti in pripadniki zasebnih varnostnih podjetij, sem vedela, kaj moram storiti. V Solunu sem zaključevala magisterij zgodovine, a sem se nemudoma preselila nazaj v domači Ierissos. Tu smo se hitro organizirali. Vsa vas se je zoperstavila kanadski korporaciji in tedanji grški vladi. Iz teorije sem prestopila v prakso,« je med verižnim kajenjem razlagala Marina, ki se kljub dvema magisterijema preživlja z delom v družinski gostilni, katere obstoj je v celoti odvisen od turizma. Ta pa v teh krajih čedalje bolj peša.

Marina prav toliko kadi kot govori. A pogled na velikanske kraterje sredi gozda in delovne stroje, ki režejo v srce in dušo pokrajine, ji je vzel sapo.

»V vojni smo. Oni proti nam. Tega nismo hoteli. V to smo bili prisiljeni. Morali smo obraniti svoje domove in svojo prihodnost. Živimo od turizma in kmetijstva. Če bo projekt izveden, bomo izgubili tako turiste kot svojo zemljo in pitno vodo. Ostali bomo brez vsega. V naši vasi smo se zedinili, da bomo storili vse, kar je v naših močeh, da to preprečimo. Uprli smo se. Po nas je udarila policija. Štiri ljudi so zaprli. Proti 350 ljudem so napisali obtožnice. Čakamo, da nas pokličejo na sodišče,« je nadaljevala Marina, ki je neuradna tiskovna predstavnica gibanja.

Do novinarjev goji skoraj notorično nezaupanje. Velik del grških medijev, ki jih v celoti obvladujejo oligarhi, ki imajo v rokah tudi vse druge ključne posle v državi (od gradbeništva do ladjarstva in turizma), se je v boju obmorske vasice proti kanadski megakorporaciji postavil na stran zadnje. Argumenti dela lokalnega prebivalstva − v nekaterih sosednjih vasicah, kjer živijo rudarji, gradnji zlatokopa ne nasprotujejo − jih sploh niso zanimali, pravi Marina.

V gibanju SOS Halkdiki sodeluje vsa njena družina. Od matere in stricev do nečakov in njenega fanta. Vsi − brez izjeme − so bili med protesti (ali po njih) aretirani. Eden izmed njenih bratrancev je zaradi »sodelovanja v kriminalni organizaciji« odslužil štiri mesece zaporne kazni. Marini so policisti med protesti pred dvema letoma zlomili roko. Na to je odkrito ponosna.

»V boju sem našla svoj smisel. Enako velja za mojega fanta. Borila se bom, dokler Kanadčani ne odidejo. Protesti nikakor ne smejo zaspati. Siriza, ki je tako glasno podpirala naš boj, je zdaj na oblasti, jaz pa ne zaupam nikomur, ki ima uradno funkcijo. Nikomur. Nekateri člani našega gibanja razmišljajo drugače, a naš končni cilj je enak: ustaviti gradnjo zlatokopa. Za zdaj nam dobro kaže,« je strnila zgodovinarka v akciji.

***

Grčiji se čas izteka. Mednarodne finančne institucije in Bruselj ne popuščajo. Vladajoča Siriza bo morala kmalu izbrati med morebitnim bankrotom in uklonitvijo zahtevam svojih »kreditodajalcev«. Je kompromis še možen? Kako Grki doživljajo ključne tedne, ki utegnejo določiti njihovo prihodnost? Kako je na razmere v državi vplivalo prvih pet mesecev po spremembi oblasti? Kako se Grčija sooča s človeško tragedijo beguncev? O vsem tem bo v svojih pismih iz različnih predelov Grčije v prihodnjih dveh tednih pisal naš poročevalec Boštjan Videmšek. Sledite mu lahko tudi na twitterju (@bosthi).

Pisma iz Grčije:

V zlatokopu, kjer država ne obstaja: Korporacija je v spregi z lokalnimi oligarhi in politiko zasedla gozd in iztrgala naravna bogastva iz rok lokalnega prebivalstva.

»Ustrahovali so nas. Naš srditi odziv jih je presenetil«: »Od Sirizine vlade pričakujemo, da bo preprečila nadaljevanja uničevanja naših gozdov. To je vse.«

SOS Halkidiki - »Teroristi«, ki branijo svoje gozdove: Ierissos je središče upora proti ekološkemu, ekonomskemu in političnemu nasilju po prevzemu rudnikov zlata.

»Grki eno roko stiskamo v pest, z drugo, iztegnjeno, pa prosjačimo.«: Cipras ima na voljo le še nekaj dni, da sprejeme (od)ločitev, ki bo v vsakem primeru močno zaznamovala prihodnost grške države.

Finančni »dilerji« so grškemu odvisniku zavili vrat: Petkov »odlog« plačila obroka dolga do IMF ni bil naključen: to je bila močna politična izjava.

»Edine resnične spremembe so možne od spodaj. Od ljudi.«: Kljub januarskim spremembam na oblasti se razmere (ne le) v grškem javnem zdravstvu še naprej slabšajo.

»Siriza je dobila mandat za globoke in radikalne spremembe«: »Vse bo odvisno od vsebine dogovora. Od tega, koliko korakov nazaj bo morala narediti Grčija,« pravi ekonomski analitik Janis Kimpouropoulos.