Pisma iz Grčije: Velika zmaga grških novinarjev

Ponovno odprtje grške javne radiotelevizije (ERT): »Srečen sem. To je velika zmaga!«

Objavljeno
12. junij 2015 17.44
GREECE-ECONOMY-POLITICS-MEDIA
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Točno pred dvema letoma je konservativna grška vlada pod vodstvom Antonisa Samarasa (Nova demokracija) s privolitvijo Bruslja ter trojke posojilodajalcev čez noč ukinila grško javno radiotelevizijo ERT. To je bil brutalen napad na svobodo medijev, ki so v Grčiji že tako ali tako večinoma v lasti ključnih oligarhov. Namesto ERT so oblasti ustanovile nov medij imenovan Nerit.

Večja skupina novinarjev ERT je v znak protesta in zaradi potrebe po informiranju ljudi junija 2013 ostala na svojih delovnih mestih. Oddajali so na črno. Njihovi 'rejtingi' so v tistih časih porušili vse rekorde. Javnost, ki je – kjer koli na svetu – sicer refleksno nagnjena h kritiziranju javnih medijskih servisov, se je postavila na stran več kot 1700 odpuščenih novinarjev in tehničnega osebja.

Iz prostorov ERT so novinarji – kot prostovoljci – program oddajali do konca oktobra 2013. Potem so nek večer v zgradbo grške javne radiotelevizije v Atenah vdrli pripadniki posebnih enot grške policije. Seveda – bili so oboroženi. Z novinarji verjetno ne gre drugače ... Novinarji, ki so vztrajali na svojih delovnih mestih, so nasilno pregnali na ulice.

To je bil simbolni konec grške demokracije. Tedaj sem zapisal, da je verjetno umrla od starosti.

Zadnji novinar, ki je zapustil zgradbo ERT, je bil Nikos Tsimpidas, sicer radijec. Policisti so ga obravnavali kot resnega kriminalca »s terorističnimi težnjami«.

Nikos, ki je zadnje dve leti preživel na prvih frontnih črtah boja proti trojki, finančni diktaturi, humanitarni katastrofi, rasizmu in korporativnemu medijskemu eno(ne)umju, je bil v četrtek evforičen. Grške oblasti so namreč ponovno zagnale ERT, še prej pa zaprle Nerit, prosluli medijski projekt Nove demokracije.

(Nikos Tsimpidas, znova novinar grške javne radiotelevizije ERT. Foto: osebni arhiv)

»Srečen sem. To je velika zmaga! Čisto vsak dan v zadnjih dveh letih smo namenili temu, da se vrnemo v to zgradbo in ponovno zaženemo program. Hvaležni smo vsem novinarjem, ki so nas ves čas podpirali. Tudi vam v Sloveniji. To je zmaga za novinarstvo kot tako,« se je veselil Nikos, ko sem ga poklical v Atene.

Vsem, ki so bili pred dvema letoma odpuščeni, je bila ponujena priložnost takojšnje obnovitve pogodbe o zaposlitvi. Na svoja delovna mesta se bo vrnila velika večina odpuščenih novinarjev. V teh dramatičnih dneh, ko se odloča – določa? – prihodnost Grčije, je ponovno odprtje ERT izjemno simbolno dejanje.

»V poslopju ERT smo naleteli na popolno razdejanje. Vodstvo televizije, ki je tu oddajala zadnje dve leti, je povzročilo uničenje. Zaprli so nekaj velikih redakcij. S seboj so odnesli veliko tehnične opreme. Manjka del arhiva. Za zadnje dve leti obratovanja ni praktično nobene dokumentacije. Kar je ostalo, je v zelo slabem stanju. Tu smo naleteli tudi na nekaj ljudi, ki so se po ukinitvi ERT pridružili novemu vladnemu projektu. Lahko si misliš, da je situacija precej neprijetna. Morda bi bilo bolje, da bi vse skupaj porušili in preprosto začeli na novo. S točke nič,« je nadaljeval Nikos.

»Hm, nekaj takega bi bilo mogoče reči za celotno Grčijo,« sem mu odvrnil.

»Ha, ha, ha, na to nisem pomislil, točno tako!«

Nikos in sodelavci bodo v naslednjih dneh v službi preživeli 18 ur. Dela je ogromno. V delovanje grške javne radiotelevizije nameravajo vnesti veliko sprememb, ključno pa bo neposredno sodelovanje s civilno družbo. S publiko. »Ljudje so nam ves čas stali ob strani. To nam je bilo v veliko pomoč. Zdaj jim moramo vrniti. To je naša odgovornost,« je ponosno dejal Nikos, ki je v četrtek prevzel funkcijo urednika informativnega programa na grškem javnem radiu.

»Si pa po dveh letih mirovanja napredoval, madona,« sem ga vzpodbodel.

»Ha, ha ... Da. Kar nekaj tistih, ki smo vodili proteste in aktivistične akcije, je zdaj zasedlo pomembne funkcije na oživljenem ERT ...«

»Tole je pa čisto pravi boljševistični recept, kolega.«

»Aha, saj nas ima desnica tako ali tako za boljševike,« je strnil nasmejani Nikos Tsimpidas.

Ponovno odprtje grške javne radiotelevizije je pred zgradbo ERT navdušeno pozdravilo več tisoč ljudi.

***

Grčiji se čas izteka. Mednarodne finančne institucije in Bruselj ne popuščajo. Vladajoča Siriza bo morala kmalu izbrati med morebitnim bankrotom in uklonitvijo zahtevam svojih »kreditodajalcev«. Je kompromis še možen? Kako Grki doživljajo ključne tedne, ki utegnejo določiti njihovo prihodnost? Kako je na razmere v državi vplivalo prvih pet mesecev po spremembi oblasti? Kako se Grčija sooča s človeško tragedijo beguncev? O vsem tem bo v svojih pismih iz različnih predelov Grčije v prihodnjih dveh tednih pisal naš poročevalec Boštjan Videmšek. Sledite mu lahko tudi na twitterju (@bosthi).

Pisma iz Grčije: