V imenu ženske pod nož

Število lepotnih operacij se je povečalo za 471 odstotkov. Ženske same legajo na kirurške mize in za to plačajo.

Objavljeno
28. oktober 2014 15.21
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

Skoraj  lebdela je v vodi, tako suha je bila in »plastična«. V trenutku, ko sem jo zagledala nisem mogla umakniti pogleda. Tako je to torej videti zares, sem si rekla.

Od solarija močno porjavelo telo je pričalo o ženski po sedemdesetem letu. Njenega obraza ni mogel krasiti nasmeh, ker je bil okovan v zelo napeti ustnici. Okrašeni s šminko - tudi v bazenu. Koža obraza je bila napeta in veke gladke. Težko je to občutiti, kaj šele napisati, ampak njena podoba je bila nekako mučna.

Podobno mučno mi je bilo tudi na akademskem srečanju na Univerzi v Amsterdamu, kjer je kolegica antropologinja zagovarjala povečanje dojk pri najstnicah, saj na ta način »same upravljajo s svojim telesom«.

Lepotne operacije pomenijo ogromne količine denarja in presunljive številke posegov. Ameriška zveza za lepotno kirurgijo je navedla, da je imelo leta 2013 posege več kot deset milijonov žensk, ki predstavljajo 91 odstotkov biznisa stoletja. Kaj pa naše evropske sosede? V Nemčiji je tega leta šlo pod nož 654.111 oseb, v Španiji pa 447.177. Tudi v Sloveniji je številka nekaj tisoč.

Globalno si dvajset milijonov žensk »izboljša« svoje življenje tako, da si popravi veke, poveča prsi in izsesa maščobo. Ko ženske na pult stresejo denar vam je na voljo medicina, ki je še niste spoznali. Za vas so zaskrbljeni, poglobjeni in »obravnavajo vas celostno«. Vse to za večje prsi in nekaj tisoč evrov.

Zagotovo bodo po estetski kirurgiji sledile bolečine. Bo sledila boljša samopodoba in večja kakovost življenja? Norveška raziskava ugotavlja, da se psihološke stiske po estetski kirurgiji lahko povečajo. V imenu česa pa gre zdrava ženska pod anestetik in nož, jemlje protibolečinske tablete, porabi čas za okrevanje, tvega možnost zapletov in povzroča resen stres za telo? V imenu lepote, ki jo davi iz izumetničenih oglasov. Znanstvena raziskava pa lahko le hladno navede povečano samomorilnost po operaciji prsi in duševne težave. Zakaj, očitno ni preveč zanimivo, saj so plačale.

Stroka ob povečanem dotoku denarja nima toliko časa za bolezni in globoke pogovore, ker ureja oprsja. 

»Hočem nazaj svoj obraz,« je povedala 35-letna ženska, ki nastopala v resničnostni oddaji, namenjeni plastičnim operacijam. Srečnica, vsaj živa je. Medtem ko je 24-letna Angležinja po neuspeli operaciji za povečanje zadnjice na Tajskem umrla. Kam je šla blaznost te dobe, da ženska misli, da ji bo boljše, če bo sedela na dveh vrečah silikona?

Ženske namreč v ihti, da bi bile lepše, z letali brzijo po svetu v mrzličnem iskanju cenejših posegov. Pri tem pa naletijo na ne najboljše okoliščine, ki pomenijo ali hude zaplete ali celo smrt.

Najbolj presunljivi podatki šele sledijo. Že leta 2005 je 40 odstotkov vprašanih najstnic, starih povprečno 14 let, odgovorilo, da bi uporabilo lepotno kirurgijo za izboljšanje svojega videza.

Urednica angleške revije za najstnice, ki je izvedla anketo, je rezultate proglasila za »tragedijo 21. stoletja«.

V imenu ženske nam prodajajo nehumano visoke pete, ki naj bi nas polepšale, skrajno neprimerna oblačila, ki naj bi poudarila našo lepoto, pogosto nezdrave kozmetične produkte, da bomo »sijoče«, vendar, kot kaže, to ni dovolj.

Kje se lahko bolj odraža zaničevanje žensk kot v tem, da je ena nabolj uspešnih poslovnih panog rezanje zdravega telesnega tkiva zaradi estetike?

Kot da si ženske, osvobojene korzeta in izvirnega greha, zaslužijo najhujšo kazen - nikoli naj ne bodo dovolj lepe. Vsaka zase misli, da ni žrtev mita lepote, a se z nelagodjem opazuje v kopalkah v ogledalu. Sem v redu?
Ne, nismo v redu. Čas je, da o tem govorimo, ne pa da se operiramo.

Groteskno se zdi, da je eno najbolj strašljivih obdobij zgodovine, ko je Vatikan v ženskah videl »nečista bitja« in jim v z zameno za različne pregrehe prodajal odpustke, deluje prijazno. Sploh v primerjavi s tem, kar si ženske počnejo zdaj in za kakšno količino denarja. Še vedno doživljajo, vsak dan znova, da jih družba vrednoti predvsem skozi videz. Očitno imajo bridke izkušnje, da se izobraževanje ne splača. Zato jih nikakor smemo soditi, lahko le opazujemo, kje smo.

Gospa iz bazena je pod tušem zmogla nekaj, kar naj bi bil nasmešek, čeprav se tega ni jasno razbralo na njenem obrazu. Pomahal ji je otrok, ki jo je po nesreči poškropil. V tem sproščenem trenutku veselja je bila samo človek in zato presunljivo lepa. Kljub plastični operaciji.