Strategija ali diverzija

Če takšno strategijo podpira slovenska vlada, potem se Portorožu slabo piše.

Objavljeno
25. avgust 2016 19.38
ace-Grand hotel Metropol
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
To, kar se dogaja na portoroškem gričku Sv. Lovrenca (torej v Hotelih Metropol, katerega lastnik je opatijska Liburnia Riviera Hoteli oziroma njeni Hoteli Cavtat), lahko brez kančka slabe vesti označimo kot turistična diverzija. Če eno podjetje na vrhu sezone, v času Portoroške noči, ko je največ turistov, zapre drugim podjetjem vodo in elektriko in jim s tem onemogoči poslovanje, ne gre več samo za preprosto »primorsko zdraho«, saj ima takšno dejanje še vsaj dve drugi hujši posledici, to je konkretno materialno škodo zaradi izgube posla in moralno škodo zaradi slabega ugleda turistične destinacije. Ta se ne kaže kot do turista prijazna in naklonjena, temveč kot balkansko konfliktna, polna slabe volje, neurejenosti in dvomljive kakovosti.

Liburnia ni zaprla vode in elektrike zaradi neporavnanih računov. Prodajna pogodba kaže, da bi morali za nove priključke vode in elektrike poskrbeti Hoteli Bernardin, torej prodajalci, ki so Papriko pred petimi leti prodali Vejsilu Hotu in Metropol pred poldrugim letom Liburniji. Toda opatijski hotelir svojih zamisli ne ureja s Hoteli Bernardin, čeprav je celo poslovni partner z lastniki Bernardina v holdingu Istrabenz. So torej partnerji v Savinem podjetju, ki velja za državno strateškega. Na ta način je Liburnia v določenem partnerstvu tudi z državo. A vseh teh solastnikov v državno pomembnem turizmu ta njihova navidezna strateška drža v resnici sploh ne zanima. Sava in Liburnia se vsem visokoletečim besedam navkljub nikakor ne dogovorita, kako bosta sodelovala in urejala neurejenosti v Portorožu. Liburnia »iz čistega miru« kaznuje kopico malih ponudnikov turističnih storitev v osrednjem delu Portoroža. Brez vode ostanejo: restavracija, gostinski lokal, pet trgovin, ena pisarna in devet apartmajev, katerih edina napaka je, da so objekt (za velik denar) pred petimi leti kupili od Bernardina.

V vseh omenjenih lokalih in trgovinah storitve uživajo gostje vseh portoroških (predvsem najbližjih Metropolovih) hotelov. Liburnia je torej »strateško« zaprla vodo in elektriko svojim gostom in zapacala ponudbo še vsem drugim gostom v kraju na skrbno izbran datum sredi avgusta. Še hujše probleme ima Liburnia s Casinojem Portorož, saj tudi njim grozi z odklopom elektrike in vode in zahteva umik legendarne vrteče rulete s strehe GH Metropola. Poseben trn so v občinski peti zaradi neurejenosti na Metropolovi plaži (čistoča, dostopi v morje). Da niti ne omenjamo izkoriščanih delavcev, ki so lastno družbo Metropol prijavili inšpektoratu za delo.

Zdaj pa nas zanima, za kakšno turistično strategijo pravzaprav je šlo (in gre), ko so lastniki Bernardina (torej Sava, SDH in njeni državni podporniki) v Metropol in solastništvo Istrabenza spustili Liburnijo? K odločitvi sta prispevala predvsem Matej Narat in Marko Jazbec, in to kljub opozorilom iz Opatije in poslovnih partnerjev o pravem karakterju lastnikov Liburnije. Če takšno strategijo res podpira slovenska vlada, potem se Portorožu še zelo slabo piše.