Varčujmo skupaj: Drzni in oropani

Za dodatno pokojnino izberite zajamčeni donos in upajte, da še ne bo konec sveta.

Objavljeno
22. marec 2016 10.40
Brane Piano
Brane Piano
Precej neumno je razmišljati, koliko in kako bi si odtegovali od ust in vplačevali v drugi pokojninski steber, da bi na starost poleg majhne državne pokojnine prejemali še pokojninico iz drugega stebra. Zakaj?

Številni mladi ljudje še nikoli niso imeli stalne službe. Kot odvisni delavci so prisiljeni delati za drobiž prek začasnih podjemnih in honorarnih pogodb ali morajo biti zaposleni na agencijah za posredovanje delavcev.

Obenem večina zaposlenih ne ve, ali ne bodo morda že jutri postali presežki iz poslovnega razloga zaradi preteklega ropanja podjetja ali zgolj zaradi sedanjega maksimiranja dobička. Zato je deplasirano razmišljati o tem, kakšne dohodke bodo imele današnje mlade in srednje stare generacije, ko se bodo upokojile.

Pa vendar. Če že imate srečo, da ste še v službi in če imate delodajalca, ki vas je prisilil − no, običajno tovrstno kulturo in poslovno etiko do delavcev pri nas zahtevajo tuji lastniki, našim je skrb za prihodnost zaposlenih večinoma trinajsta skrb − v vplačevanje drugega pokojninskega stebra, je treba nekaj stvari postaviti na svoje mesto.

Prvič. Dokler vplačujete od svoje plače v drugi steber okoli tretjino mesečne premije, delodajalec pa dodaja dve tretjini, je krasno. Na svoja vplačana sredstva imate vsak mesec 200-odstotni dobiček. To se vam vsekakor izplača, in če še cincate, ali bi vstopili v takšno shemo ali ne, se čimprej odločite zanjo. Poleg tega vam davčna olajšava za vplačila v drugi steber zniža osnovo za odmero dohodnine za več kot poltretji tisoč evrov, torej imate dobiček oziroma vas vplačano od lastne plače stane dejansko še manj, kakor vplačujete.

Drugič. Prav dosedanja naložbena in zakonsko regulirana politika pokojninskih skladov ter obvezna letna donosnost na vaša vplačana sredstva so vas − v primerjavi z vlaganjem v investicijske sklade − obvarovala izgube vrednosti vplačanih sredstev in zakonsko predpisan donos v drugem stebru je že nekaj časa nekajkrat višji od obresti na bančne depozite.

Tretjič. Trg z drugim pokojninskim stebrom je pri nas star šele dobrih 15 let. Gre za naložbe, ki svojo učinkovitost pokažejo šele na dolgi rok, na vsaj 20, 30 in več let. Nihče vam ne more napovedati, kaj se bo dogajalo v prihodnjih desetletjih in v kakšnem stanju bodo, recimo, leta 2050 ne samo pokojninska blagajna in drugi pokojninski stebri, temveč niti, ali bo ta država sploh še obstajala, če ne bo Evropa spet v srednjem veku, svet pa v postapokaliptičnem stanju.

Toda z letošnjim letom in s spremembami predpisov je tudi v primeru, da še ne bo konec sveta, vaše varnosti konec. Če vas torej še vedno mika varčevanje za starost, potem bodite previdni. Z letom 2016 je zakonodajalec dovolil upravljavcem drugih stebrov izdelati različne pakete, šopke delnic in obveznic, kamor vlaga vaša vplačila. Večinoma jih ločujejo na drzne, zmerne in zajamčene. Pri drznih in zmernih, ki jih ponujajo mlajšim ljudem, jasno poudarjajo, da naložbena tveganja prevzemate sami.

Stvar teče tako, da je vaš paket drzen ali zmeren, vi praviloma nimate dobička, ne plemenitite svojih plačil in jih kvečjemu izgubljate, saj jih upravljavec premetava znotraj vašega paketa tako, kakor se najbolj izplača njemu, in ne vam, upravljavec pa ima seveda debele dobičke. Že videno pri investicijskih skladih.

Zato se, če ste že ali razmišljate o vključitvi v drugi pokojninski steber, vsekakor odločite za zajamčeni paket. In upajte, da kmalu še ne bo svetovne vojne in konca sveta.

Pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.