Delov vseved: Keglove vaje

Vaje, ki so rešilna bilka pred inkontinenco, in še marsikaj drugega.

Objavljeno
02. julij 2013 14.42
Delo.si
Delo.si

Ali lahko povemo kaj več o Keglovih vajah, ki jih pogosto priporočajo na forumih, namenjenih zdravju?

Naprej dobra novica: kar velja za resnično malo vaj, velja za Keglove – izvajale naj bi se le 2-3 minute na dan. Keglove vaje ginekologi priporočajo, so specifične in lokalno omejene.

Namenjene so krepitvi mišic medeničnega dna. To niso mišice, na katere pomislimo vsak dan, razen, če nimamo z njimi težav. To se pogosto zgodi po porodu, ko vaginalne mišice postanejo bolj ohlapne. Pojavi se lahko tudi težava z uhajanjem urina. Vaje svetujejo tudi moškim, ki imajo težave s prostato.

Mišice medeničnega dna so zelo pomembne, čeprav jim hvaležnosti ne izrekamo vsak dan: nudijo oporo delovanju mehurja, prebavil in matermice.

Kje so pravzaprav te mišice? To so tiste mišice, ki lahko zaustavijo tok urina. Vendar, kot opozarjajo na spletni strani klinke Mayo, vaj nikakor ne smete izvajati med uriniranjem, ker to mišice slabi in ovira praznenje.

Mišice medeničnega dna je potrebno najprej občutiti, preden lahko začnemo s Keglovimi vajami, ki so pravzaprav zelo preproste. Gre za kratkotrajno (od pet do deset sekund) stiskanje in zadrževanje mišic po tem, ko smo jih locirali s poizkusom.

Za ženske so na voljo tudi vaginalne uteži. Vaje z utežmi najpogosteje uporabljajo za zdravljenje inkontinence (uhajanja urina).

Vaginalne uteži uporabljajo tudi ženske za bolj izpolnjujoče spolne odnose (povečanje občutljivosti).

Dovolili si bomo še malce kritike. Keglovih vaj namreč.

Vaje za krepitev medeničnega dna so namreč obstajale že tisočletja pred objavo strokovnega članka ginekologa dr. Arnolda Kegla leta 1948.

Redna vsakodnevna vadba joge ali tai chija denimo celostno krepi mišice medeničnega dna in ohranja njihovo prožnost. Tako lahko te mišice krepite že preventivno in morda tudi na bolj celosten način.