Odgovornost in projekt Magna Nukleus

Iskanje rešitev, ki bi bile skladne z vsemi okoljevarstvenimi zahtevami.

Objavljeno
11. september 2017 11.56
Alojz Križman
Alojz Križman

Nevladne organizacije (NVO) so sestavni del organizirane civilne družbe in lahko zelo pozitivno pripomorejo k razvoju. Po definiciji Sveta Evrope so NVO prostovoljne samoupravne organizacije, ki pomenijo pomemben del sodelovanja, če se zavedajo družbene odgovornosti. V procesu odločanja lahko bistveno pomagajo s svojim znanjem in neodvisno strokovnostjo. Prav na področju okolja so NVO zelo pomemben akter sodelovanja. Po svoji naravi pa seveda NVO ne smejo biti namenjene poslovnim interesom. 

V postopku pridobivanja Okoljevarstvenega soglasja (OVS) za predvideni projekt gradnje industrijskega obrata Magna Nukleus v Hočah pri Mariboru so kot stranski udeleženci vključene tudi NVO, kar deset jih je, ki imajo status društva in ki delujejo v javnem interesu na področju okolja. In seveda je tako tudi prav.

S kolegom Borisom Sovičem sva se kot nekdanja župana univerzitetnega mesta Maribor popolnoma dobrovoljno vključila v razpravo in iskanje rešitev, ki bi bile skladne s postopkom ter vsemi okoljevarstvenimi zahtevami. Opravila sva tudi pogovore s številnim poznavalci okoljske problematike in z nevladnimi organizacijami. Pri tem sva v pogovore vključevala tudi predstavnike vlade in nosilca nameravanega posega Magne Steyr. Tudi iz skupnega sestanka z NVO, ki se ga je dne 28. avgusta udeležilo kar šest od desetih tistih, ki so stranski udeleženci v postopku, sva razbrala vse pozitivne točke take neposredne razprave.

Koristni in konstruktivni v pogovoru z nevladnimi organizacijami

Ocenjujem, da so bili pogovori zelo razumni in koristni ter tudi konstruktivni v smislu končnih okoljevarstvenih rešitev. Do zdaj so iz teh pogovorov razvidni trije sklepi, ki so soglasni tudi z nosilcem vloge za okoljevarstveno soglasje:

– stalni digitalni nadzor okoljevarstvenih parametrov, ki bi ga neposredno lahko spremljali tudi predstavniki NVO in lokalne skupnosti,

– stalna skupina za spremljanje izvajanja investicije vse do pridobitve obratovalnega dovoljenja,

– zaradi razbremenitve s hrupom tudi železniška povezava s predvidenim obratom.

Prizadevanje za nadaljevanje postopka

S Slovenskim e-forumom je bil podpisan protokol, ki naj v fazi pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja (OVD) zagotovi tudi zahteve glede tehnološke vode in požarne varnosti. Pri tem poudarjam, da je bil prav predstavnik Slovenskega e-foruma zelo dosleden v zahtevah in razumevanju postopka. Tudi Alpe Adria Green si prizadeva neposredno s potencialnim investitorjem poiskati rešitev, ki bi omogočala nadaljevanje postopka. Končna odločitev je seveda stvar partnerjev.

Nemški filozof Ulrich Pothast je leta 2011 izdal zelo zanimivo knjigo Svoboda in odgovornost (v izvirniku: Freiheit und Verantwortung). Njegova osnovna teza je, da se je ob vsej svobodi treba zavedati tudi odgovornosti. Odgovornosti ne le v politiki, ampak tudi v znanosti, religiji, gospodarstvu, medijih, pravu in seveda civilni družbi. Kaj razmišljata lokalna skupnost in širša regija, ki sta neposredno v primežu vseh udeležencev postopka, pa je očitno marsikomu zelo malo mar.

 

Zasl. prof. dr. Alojz Križman,

častni občan Maribora


––––––

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.