Proces sodelovanja v Jugovzhodni Evropi

Naša odgovornost je obvarovati civilne pravice, vladavino prava in demokratično prihodnost držav iz regije. Lahko dosežemo blaginjo in pravičnost.


Objavljeno
24. september 2015 19.44
Daniel Mitov
Daniel Mitov

Balkan je znova v središču zanimanja javnosti. V Jugovzhodni Evropi (JVE) so strnjeni mnogi izmed za Evropo aktualnih in pomembnih problemov. Naša odgovornost je obvarovati civilne pravice, vladavino prava in demokratično prihodnost držav iz regije. Skupaj moramo podpreti procese, ki spremljajo zahtevne reforme in evroatlantsko pridruževanje. S tem bo naša regija pokazala, da integracijski procesi na celini niso domena drugih, prav tako pa ne bi bili popolni brez udeležbe dežel JVE. Bolgarija, tretjič zaporedoma, prevzema predsedovanje procesu sodelovanja v JVE med 1. julijem 2015 in 30. junijem 2016 z geslom »PSJVE – že 20 let ključ k regionalnemu sodelovanju«. Kot predsedujoča se bo zavzemala in si prizadevala za sprejetje izjave o potrditvi načela nedotakljivosti ozemeljskih meja v JVE. Dolg držav članic evroatlantske skupnosti je biti demokratičen vzor in spodbujati ustrezen pristop k evropskim integracijam.

Uveljavitev PSJVE kot neke učinkovite pobude je ključ do uspešnega območnega sodelovanja. Zato bo bolgarska stran dala poudarek na projektno naravnano medsebojno delovanje tako med PSJVE in Evropsko unijo kakor med drugimi mednarodnimi ustanovami in regionalnimi formati, ki se bo izražalo v konkretnih rezultatih. To bo prispevalo k večjemu posluhu za naše skupne cilje, s čimer se bo povečal naš pomen v mednarodnem dialogu in sodelovanju. Bistvena za plodni razvoj sodelovanja v regiji je poglobitev sinergije med PSJVE in sekretariatom sveta za regionalno sodelovanje (SRS), ki je njegova »operativna roka«. Poseben poudarek bomo namenili politiki kontinuitete v delovanju PSJVE. Bolgarija je pripravljena nadaljevati prizadevanje prejšnjih – romunskega in albanskega – predsedstev na področjih, kot so stabilizacija in gospodarski razvoj, varnost in vladavina prava, regionalna mladinska in športna politika, kultura in šolstvo. Kot poglavitni motor medparlamentarnega sodelovanja v regiji se bo osredinila na prizadevanje za poglobitev parlamentarne razsežnosti PSJVE kot ključnega dejavnika uveljavitve stabilnosti in krepitve sodelovanja v regiji. Izbira Sofije kot gostiteljice sedeža stalnega sekretariata parlamentarne skupščine PSJVE bo poglobila parlamentarno sodelovanje v JVE. Glede na zasluge, ki jih ima naša država za razvoj pobude, menimo, da bi bila to logična in upravičena izbira. Nedvomno najbolj učinkovita in z gospodarskega vidika najugodnejša rešitev vprašanja sekretariata prihodnje parlamentarne skupščine bi bila uporaba vseh doslej nabranih izkušenj in virov regionalnega sekretariata PSJVE, ki že dobrih pet let deluje v Sofiji.

Promet, energetika, mediji

Natančneje bo bolgarsko predsedstvo svoja prizadevanja usmerilo na tri prednostna področja: povezanost in promet; energetika in infrastruktura; medijska svoboda in svoboda govora; migracije in upravljanje begunskih tokov. Prva prednostna »linija« predsedstva bo usklajevala in pospeševala prizadevanje držav iz regije za gradnjo prometne infrastrukture, usmerjene k projektom najvišje dodane vrednosti v JVE. Prizadevali si bomo za napredek v gradnji sodobnega prometnega omrežja, ki naj omogoči aktiviziranje trgovinskega in ekonomskega sodelovanja med deželami.

Kljub temu da skozi regijo potekajo za staro celino ključni prometni koridorji, je stanje infrastrukture še zmeraj daleč od ravni v preostalih predelih Evrope. Če upoštevamo, da je tako predvsem zaradi pomanjkanja finančnih sredstev, si bo bolgarska stran prizadevala za uporabo alternativnih metod financiranja prometnega sektorja, kot je javno-zasebno partnerstvo. V okviru sodobnih varnostnih izzivov v regiji postaja energetska varnost čedalje pomembnejša. Bolgarija bo spodbujala izvajanje usklajene energetske politike držav iz regije, ki bo temeljila na zagotavljanju dobav energentov in diverzifikaciji energetskih dobaviteljev in prometa, na povečanju energetske učinkovitosti, razvoju konkurenčnega energetskega trga in zadovoljevanju energetskih potreb kakor tudi na varstvu potrošnikovih pravic. Omogočanje temu primerne infrastrukture je za našo državo pogoj za zagotavljanje energetske varnosti v tej regiji Evrope. Poglavitna smer delovanja se bo nanašala na povezovanje nacionalnih energetskih sistemov kot del procesa oblikovanja enotnega, sproščenega in konkurenčnega regionalnega trga z energijo.

Ob resnem vplivu, ki ga imajo mediji v sodobnem svetu, se je treba zavedati tudi možnosti obstoja različnih načinov zlorab, povezanih z medijsko svobodo in svobodo izražanja. Zato Bolgarija stavi na to vsebino kot eno svojih področnih prednostnih nalog in bo delovanje PSJVE usmerila v vzpostavitev raznolikega, neodvisnega in vzdržnega medijskega okolja na tem območju ter v spoštovanje regionalnih in mednarodnih sredstev svobode govora in svobode izražanja. Prizadevali si bomo zagotavljati uravnotežene, preverjene in nepristranske informacije, ki naj odražajo celoten spekter raznoterih nazorov in mnenj, z upoštevanjem etničnega, jezikovnega, verskega, političnega in socialnega bogastva v JVE. Treba je sprejeti ustrezne ukrepe za upiranje kopičenju medijskega lastništva v rokah oligarhičnih krogov, kar je fenomen, ki je v državah regije še vedno zelo razširjen. Zagotavljanje dostopa državljanov do celotne ponudbe informacijskih virov, s poudarkom na dostopu do interneta in sodobnih tehnologij, prav tako sodi med prednostna področja bolgarskega predsedstva PSJVE. V tem pogledu je treba zagotavljati enakopraven položaj elektronskih in tiskanih medijev v skladu z veljavnimi predpisi. Ena izmed pobud bolgarskega predsedstva pri razvoju tega sektorja je prav zagon regijske medijske platforme. Načrtujemo tudi sestanek vodilnih medijev v JVE, s katerimi bomo razpravljali o izzivih na tem področju (predvidoma aprila 2016).

Migracijski pritisk

Bolgarsko predsedstvo bo prav tako poudarilo sodelovanje na področju migracij in uspešnega spopadanja z migracijskim pritiskom, kar je druga pomembna težava ne samo v regiji, marveč tudi v širšem kontekstu, ki je postala aktualnejša zaradi dogajanja na Bližnjem vzhodu, v Afganistanu in severni Afriki. Neposredna povezanost med politično nestabilnostjo na teh območjih, ki sekajo JVE, zahteva, da države PSJVE tvorno medsebojno delujejo pri pomoči in podpiranju mednarodnih prizadevanj za iskanje trajne rešitve tega problema. Za uspešno spopadanje z izzivi, ki jih porajajo begunski tokovi, bomo podrobneje analizirali razmere v prizadetih državah, vzroke zanje in cilj migracijskih tokov kakor tudi zunanjepolitične poteze vsake izmed držav, udeleženih v tem procesu. PSJVE bo usklajevalec pri načrtovanju regijske strategije za integracijo oseb, ki dobijo mednarodno zaščito v državah PSJVE. Uporabili bomo izkušnje in dobre prakse drugih dežel, ki so se že spopadale s tovrstnimi izzivi. Kot nadaljevanje izvajanja prednostnih nalog albanskega predsedstva PSJVE med lanskim julijem in junijem 2015 smo s sekretariatom SRS že začeli posvetovanja o ustanovitvi območne platforme boja zoper teroristične grožnje. V tem pogledu je za JVE prvotnega pomena vzpostavljanje sistema mehanizmov upiranja terorizmu – ugotavljanje ranljivih skupin na nacionalni in regionalni ravni.

Kot članica EU se bo Bolgarija zavzemala za sodelovanje ne le v okviru Unije, ampak tudi drugih mednarodnih ustanov, za uspešnejše uveljavljanje regionalnih interesov in potreb z vidika povečanega migracijskega pritiska. V tem pogledu bomo skrbeli za tvoren dialog s predstavniki EU, EK, Evropskega urada za podporo azilu (EASO), Evropske agencije za upravljanje in operativno sodelovanje na zunanjih mejah držav članic EU (Frontex), Urada visokega komisarja OZN za begunce, Mednarodne zveze Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Unicefa, Mednarodne organizacije za migracije. Ne nazadnje bo bolgarsko predsedstvo poskušalo uresničiti še en cilj: pridobitev finančne podpore tako EU kakor mednarodne skupnosti pri premagovanju begunskega pritiska. Potrebno je zavzemanje celotne EU za izhod iz te krize in reševanje migracijskega pritiska z zagotavljanjem evropske solidarnosti in njenih dejanskih razsežnosti.

Glas Jugovzhodne Evrope

Bolgarija si bo prizadevala, da bi bil glas držav JVE bolj slišan in upoštevan v okviru razprav in integracijskih procesov. Kolektiven in vztrajen »Mi« bo državam iz regije zagotovil še večjo moč in legitimnost. S skupnim trudom in skupnimi vrednotami lahko dosežemo blaginjo in pravičnost, ki si ju mi, narodi iz JVE, zaslužimo, kot tudi vsi drugi. S pogledom, usmerjenim v prihodnost, moramo odločno in nedvoumno prečrtati demokratične alternative, agresivni nacionalizem in populizem. Evropska prihodnost je združevalni dejavnik v regiji, kjer je integracija gibalo v tej smeri. Vsaka država s tega območja je zmožna in mora prispevati k mirnemu in demokratičnemu Balkanu blaginje. Treba si je prizadevati za skupne standarde pri tolmačenju zgodovine, politike, diplomacije, vladavine prava in medijske svobode. Enkrat za vselej nehajmo biti ujetniki lastnega subjektivnega razumevanja iz preteklosti in začnimo biti ljudje v službi kolektivnega interesa za prihodnost: naših državljanov vrednih prihodkov, zagotavljanja njihove regionalne varnosti in demokratične perspektive. Prav zato so poglavitne prednostne naloge, ki si jih postavlja bolgarska stran, jasno določene in konkretne v iskanju odgovorov na najaktualnejše in najresnejše izzive pred državami iz JVE.

Romunskim in albanskim kolegom se zahvaljujemo za plodno sodelovanje v formatu »trojke«. Pozdravljamo izraženo željo Hrvaške po prevzemu predsedovanja PSJVE za Bolgarijo. Naša država bo motivirano in brezpogojno stala za vsakim predsedstvom procesa, ki se zavzema za evroatlantsko prihodnost regije. Prepričani smo, da bo naše skupno delovanje v okviru PSJVE za preostali svet učinkovit in ploden zgled z Balkana.

Daniel Mitov, minister Republike Bolgarije, pristojen za zunanje zadeve

***
Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.