Brod na Muri: Težave z matematiko

Ne, matematik pa Roman Leljak res ni.

Objavljeno
28. oktober 2014 08.52
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota

Roman Leljak, nekdanji Mariborčan in sedanji občan občine Radenci, je marsikaj. Predstavlja se kot samostojni kulturni delavec, raziskovalec arhivov, zgodovinar in publicist, sodišče ga je označilo tudi za goljufa, zadnje čase je nastopal tudi kot svetovalec stranke SDS za vprašanja arhivov SDV, njegova zadnja vloga pa je vloga poraženega županskega kandidata v občini Radenci. Je torej pravi multipraktik, le za matematika se, glede na zadnje dogodke po lokalnih volitvah, nikakor ne bi mogel proglasiti. Ta eksakna veda mu v svetu raztegljivih in prilagodljivih političnih razlag in trditev dela precejšnje težave. Ker se ne da prilagajati trenutnim potrebam in interesom, čeprav se Leljak zelo trudi v tej smeri.

Vzemimo na primer procentni račun. To poglavje matematike je bilo v volilnem oktobru zelo aktualno in tudi Roman Leljak se ga je po volilnem porazu v drugem krogu županskih volitev dotaknil tako, da je svojo Civilno iniciativo Radenci proglasil za relativno zmagovalko svetniških volitev v občini in ji pripisal 27,09 odstotkov vseh oddanih glasov. Ker je po njegovih izračunih naslednja najuspešnejša stranka dobila le slabih 20 odstotkov glasov, je zahteval, da CI Radenci dobi eno svetniško mesto več, kot jim je izračunala volilna komisija.

Pa se je izkazalo, da so v CI Radenci svoj zmagoviti odstotek izračunali tako, da so odstotka svojega uspeha iz dveh različno velikih volilnih enot preprosto sešteli in tako namesto dejanskih 11,47 odstotka vseh glasov dobili neverjetnih 27,09 odstotkov. S takšnim izračunavanjem bi, če bi bilo v občini deset volilnih enot in bi CI Radenci v vsaki dobila več kot deset odstotkov glasov, prišli do ne samo relativne, ampak absolutne občinske zmage s 110 ali več odstotki, če jim seveda nihče ne bi razložil, kako se tej reči streže po matematično.

Da mu procentni račun ne gre najbolje, je Roman Leljak pokazal tudi s trditvijo, da ga je v drugem krogu volitev podprlo 48 odstotkov občanov Radencev. Radenci imajo 5265 prebivalcev, od tega je 4.500 volilnih upravičencev, v drugem krogu županskih volitev pa jih je glasovalo 2.618. 1.232 jih je glasovalo za Romana Leljaka, kar je 47,51 odstotka v drugem krogu oddanih glasov oziroma 23,39 odstotka vseh radenskih občanov. Razlika, gledano v odstotkih, je spet velika in napačna številka, ki jo je uporabil Leljak, je spet močno v njegovo korist.


Ne samo procentni račun, tudi preprostejše računske operacije delajo Leljaku težave. Tako je po njegovem ena minus ena dvajsetina (ali tridesetina) še vedno ena, če sodimo po arhivskih dokumentih, s katerimi je na začetku letošnjega leta poskušal dokazovati vpletenost Milana Kučana v kriminalne dejavnosti nekdanje UDBE. Poslancem je namreč zato, da bi obremenil Kučana, kot kompletnega predstavil dokument, ki mu je manjkala prva stran, ki je Kučana razbremenjevala.

Ne, matematik pa Leljak res ni.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.