Brodet s škarpeno: Slovenija izgubila italijanskega premiera

Pri nas je mogoče skriti največjo politično živino.

Objavljeno
04. januar 2014 13.15
Posodobljeno
04. januar 2014 14.00
sta letta
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Vsa čast italijanskemu premieru Enricu Letti, ki je za skoraj teden dni prelisičil vse italijanske in hrvaške novinarje skupaj, slovenskih pa ne, ker jih sploh ni zanimalo, kje dopustuje. Praznične dni je po zaupnih informacijah Brodetove tajne špijunaže prebil v Sloveniji, kjer javnosti ni niti malo vznemiril dosežek transformacije vrhunskega italijanskega politika v običajnega italijanskega turista oziroma praznično izgubljenega predsednika.

Enrico se je odločil, da si bo nekoliko odpočil od rimskega živ žava, od najboljših maminih špagetov, od prefinjenih političnih spletk in aferic, od nenehnih zasedanj, telefonov, navzkrižnih prepričevanj, od vseh spotikanj in od protokolarno vrhunsko okrancljanih dvoran vladne palače Chigi. Potniki, ki so potovali z airbusom 29. decembra iz Rima za Ronke, so se čudili običajni petčlanski družini, v kateri je bil oče nenavadno podoben premieru. Ta si je na letališču hitro sposodil avto, ki ga je vozil sam, brez policijskega spremstva, siren in vsega siceršnjega pompa, značilnega za pomembnega gosta. Menda si je kupil tudi vinjeto, kar je v dobršni meri izdalo njegove namere. Državljan Enrico, brez spremstva goril in kordona tajnih agentov, je na italijanskega povprečneža, vajenega milijonskih stroškov, privilegijev, bunga bunga partijev Viteza Silvia in vseh mogočih norih domislic in priboljškov kaste visokih politikov, zagotovo naredil vtis. Vsaj med prazniki se je razdalja med Letto in povprečnežem skrajšala na minimum. Problem je samo v tem, da se je Italijanom izgubil premier in so se posredno čutili zgubljeni tudi sami. Veliki državnik je zašel v najmanjšo turistično državico z največjim srcem srednje Evrope, v kateri je mogoče pred javnostjo dokazano učinkovito skriti še tako veliko politično živino.

Pa so nas potolažili portoroški turistični maherji: Veste, ni nujno, da Letta stanuje pod svojim imenom. Tudi naša premierka je prišla na masažo v Portorož, čeprav je bila rezervacija napisana na povsem drugo ime. Saj ni važno, pod kakšnim imenom, ampak Škarpeni se zdi pravično, da so turistični delavci enkrat za spremembo lahko masirali predsednico in ji vsaj za silo vrnili drago za milo. Tudi predstavniki vlade in parlamenta so se 2. januarja hvalili, kako so z ukinitvijo praznika državi prihranili 35 milijonov evrov. Praznike so ukinili delavcem, denar zagonili, sami pa so praznike podaljšali do Svetih treh kraljev. Matr so bistri.

Italijanski novinarji so uganili le na pol: da se namreč Letta odlično razume z Bratuškovo je tudi bruseljskim vrabcem jasno. »Če bi bila jaz Alenka, bi družino Lettovih peljala v Logarsko dolino,« je rekla Škarpena, ki s tem seveda ni mislila nič slabega o premierkinem turističnem okusu. Tam je zdaj najmanj turistov, ni snega, poti na Okrešelj, Rinko in celo na Olševo so lepe in slikovite. Če se hoče komu zmešati od kulturnega šoka v riti, naj pride v zeleni zimi iz Rima v Logarsko dolino, bo novi slogan Logarske doline, ko bo premierka vrnila turizmu STO.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.