Brodet s škarpeno - Zakaj arbitraža škodi?

Kako je razsodilo arbitražno sodišče? Obojim v škodo!

Objavljeno
09. februar 2013 17.55
Posodobljeno
09. februar 2013 20.00
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Slovenci smo vsaj kulturni (če drugega ne). Celo protestiramo raje na praznik, da zgleda bolj gosposko, da trenutek posvečanimo, mu dodamo prešerno težo in ščepec krsta (brez Savice). Seveda je veliko racionalneje, če protestiramo na praznik. Tako vsaj popestrimo prazen dan, delo v neposredni poizvodnji ne trpi, škode ni nobene. Še posebej, če protestanti avtobuse in prevoze plačajo sami. Škarpenin nadzorni svet (nadzornikov ji še niso zamenjali), predlaga, da bi poslej protestirali na vse praznike. Vsaj na tiste bolj dolgočasne. Velikonočni ponedeljek je na primer kot ustvarjen za ponovno vstajo. Prvega maja je to že bil običaj, a so nanj malce pozabili. Letos bodo zato spet goreli kresovi. Sredi avgusta bodo z Marijo leteli v nebo. In če se bodo protestniki potrudili, se nam konec decembra morda res lahko rodi kak jezušček.

Škarpeni se je v petek prikazal Prešeren in jo pobaral, če bi kaj fig. Ponudbo je rada sprejela in ga ob nenavadni priložnosti prikazanja zaprosila še za kakšno figo jasnovidnosti. Kako on vidi leto 2026?

Hrvati in Slovenci živijo v eni državi, poprime France. Meja med njimi ni več. Preostala dva slovenska ribiča lahko ribarita do Boke Kotorske. (Eden na trnek, drugi na parangal). Hrvati imajo končno direktno cesto iz Dalmacije in Istre (v enem kosu) do italijanskih in avstrijskih smučišč. Kako je razsodilo arbitražno sodišče? Pa logično: obojim v škodo. Slovenci nimajo Savudrije, Hrvati pa ne polovice zaliva. Strici so v glavnem že vsi po domovih za starejše, ampak ne odnehajo. Zbor za Republiko še zmeraj podpira Janšo pred parlamentom. Seveda so ti protesti le še atrakcija za polne avtobuse kitajskih turistov.

Slovenske vlade ni več že osem let. Mladi Karl Janšič jo je enostavno ukinil, ker se ni več izplačala. Za desetino stroškov nekdanje alpsko otrdele vlade, so najeli poskočno japonsko vlado. Stvari delujejo kot švicarska ura. Vsi otroci imajo malice, študentje štipendije in minimalne penzije so zdaj res 1000 evrov... Hja, ampak kilogram kruha tudi stane okroglih 10 evrov. Kako je z Unescovimi znamenitostmi? Ma ne boste verjeli: Slovenija jih ima že 25. Tudi Sečoveljske soline, Piran, Postojnska jama, Bled, Triglav, Ljubljana..., da ne naštevam, pol Slovenije je na seznamu. Z majhno pripombo: vse Unescove znamenitosti so že pred osmimi leti po idrijskem zgledu prodali. Tujcem, kajpada.

Referendumi so v Sloveniji usahnili odkar je pred 13 leti piranski župan potolkel civilno iniciativo in se potem vsako leto še bolj učvrstil na županskem stolčku. Ne le, da je prepričal 98 odstotkov piranskih volivcev, držal je tudi obljubo. Od 42 novih stanovanj v Kampolin terasah jih je občina odkupila 40 in jih po smešno nizki ceni razdala revnim mladim družinam. Kasneje je občina zgradila še sto stanovanj za mlade družine in prvič v zgodovini dokazala, da ji ni do vikendašev in nepremičninskih mešetarjev. Civilne iniciative so obupale. Še vsak referendum je šel po zlu.

Odkar nam vladajo Japonci, vse skupaj diši po stari Jugi. Tudi Japonci niso več tisto, kar so bili.