Celjski tlačani in knezi: Drobir

Kot volivci se dobro poznamo in svoji trezni presoji nikakor ne bi zaupali.

Objavljeno
11. maj 2015 14.04
Celje
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Še dobro, da so naša podjetja v prejšnjem režimu iz Bosne uvažala delavce in jih tu naselila. Oh, ko bi tudi našega zunanjega ministra zdaj srečala pamet in ne bi šla mimo, pa bi se odločil, da s čolni iz Afrike pripelje še nekaj ubogih in zatiranih črncev ... Če bomo namreč spet zatesnili meje, nam, kakor nas je malo, grozi, da se bomo lepega dne vsi enako pisali. Recimo Novak, Horvat ali Drobir ...

Letos sem na sodiščih službeno spremljal že več procesov, v katerih so se tožniki in toženi pisali enako. Večinoma so bili tudi v sorodu. Pa ni šlo za razveze zakonskih zvez niti za tožarjenje sprtih dedičev ne. Poslušati sem moral, kako Mestna občina Celje toži Novi tednik in Radio Celje zaradi neplačanih najemnin, kako podjetje Novi tednik in Radio Celje toži Mestno občino Celje zaradi neplačanih računov in naročnine, potem pa še, da medijska hiša Novi tednik in Radio Celje toži Mestno občino Celje zato, da bi ji ta priznala vlaganja v občinsko hišo. Znano je, da se zakoniti zastopniki obeh strani pišejo enako in da so v sorodu. Seveda pa sodišče nima nobenega dokaza, da so tožbe le igrica za norčevanje iz roke pravice in javnosti. A kakorkoli bodo izpadle, se ve eno: plačal jih bo proračun, občinski ali državni, vseeno.

Ta finta, tovrstno britje norcev iz nas je v Sloveniji utečena in donosna praksa pretkanih politikov. Daš prijatelju, če že ne sorodniku, nekaj narediti, on naredi, vsi ponorijo, da ni bilo razpisa za oddajo javnih del ali pa z njim kaj ni bilo v redu, ti pa se s prijateljem zmeniš, da naj toži občino ali vlado. Sodišče potem odloči, da je treba delo plačati, spretnih politikov pa naše politične stranke tako ali tako ne umikajo s funkcij. Ni zakona, po katerem bi lahko kakšnega župana sredi mandata odpoklicali ali v parlamentu odstavili mandatarja z večinsko podporo koalicije, pa če se mu v glavi skisa. Tudi ni predpisa, da poslanec ne sme biti goljuf.

Zdaj se v parlamentu prerekajo o tem, ali takšen zakon sprejeti. Eni pravijo, da goljufom ne bi smeli onemogočiti plasmaja v parlament, ker je treba zaupati volji volivcev. Kot volivci se dobro poznamo in svoji trezni presoji nikakor ne bi zaupali.

Po drugi strani pa ... Če bodo volilni zakoni vendarle ohranili popolno aktivno in pasivno volilno pravico, se lahko zgodi, da bo večina naših poslancev kmalu, če se že pisali ne bodo enako, imela enake obleke - črno belo črtaste.

In prav zato, ker obstaja nevarnost, da se bomo čez stoletje ali dve zaradi ženitev med seboj vsi v Sloveniji enako pisali, kaže uvoziti ljudi iz arabskega in iz afriškega sveta. Saj, tudi oni bodo kmalu imeli naše priimke ali pa mi njihove, ampak sodnik bo lahko vsaj razlikoval: »Beli Drobir, vi torej tožite črnega Drobirja?« Duš!