Celjski tlačani in knezi: Mestni vrtovi

Za knežjo oblast reda ne simbolizirajo urejeni vrtički, pač pa palica.

Objavljeno
31. maj 2013 12.02
Celje vrtovi
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Ni treba dosti hoditi po svetu, da bi tlačan videl, kako knezi drugod skrbijo za vrtičkarske potrebe in strasti svojih podložnikov. Ni treba do Münchna, kjer se na obrobju mesta razprostirajo lično z visokimi živimi mejami razpalcelirani vrtovi s tipskimi lesenimi hišicami in belimi makadamskimi cesticami med njimi.

Dovolj je skočiti do Velenja, kjer so pred leti na robu Velenjskega jezera uredili in razprodali vrtičkarsko in vikendaško naselje Kunta Kinte, pa zadnja leta vrtičkarski območji Krajca in Stara vas s tipskimi vrtovi in skupnimi prostori za orodje in piknike. Menda je tako lepo, da so še divji vrtičkarji na velenjski Lipi na prošnjo občine odstranili moteče ute, nadstreške in klopi.

No, v Knežjem mestu ima edino organizirano vrtičkarsko naselje v občini mestna četrt Gaberje na Golovcu. Kakšno je videti, ne bi razlagali. Druga območja vrtičkov v Celju so začasna in prav tako sklepana iz europalet, plastične folije, odpadnih sodov in ostale navlake.

To pomlad so se leseni količki in belo rdeč plastični trak med njimi pojavili tudi sredi polja med Dečkovim naseljem in Lavo, potem pa so tja prišli tlačani in začeli obdelovati vsak svojo zaplato grude. Po opuščenih travniških stezicah z avtomobili dovažajo orodje, gnoj in vodo za zalivanje.

Nedaleč stran na zahodni strani naselja Novi trg že nekaj let na občinski zemlji plotovi iz industrijskih odpadkov označujejo zemljico vrtičkarjev na črno. Pod večer se iz v bližini parkiranih avtomobilov razlegata glasba in radostno petje, včasih zadiši po čevapčičih.

Na vprašanja občanov, kdaj bodo v Celju uredili prijetna vrtičkarska naselja, že dvajset let odgovarjajo enako: »Trajno jih bomo umestili v prostor šele, ko bo pripravljen nov občinski prostorski akt.«

Ta občinski prostorski načrt, pravzaprav tisti, ki ga ni, je knežji oblasti izgovor za vsako nadležno vprašanje tlačanov. Zakaj ni tega, zakaj ni onega, zakaj česa ni mogoče narediti in tisto, kar naredijo, je po naročilu mestnih veleposestnikov? Ni občinskega akta, pravijo. In kdo naj bi ga naredil? Tlačani ali knezi?

Med čakanjem na svoj akt se knezi pretvarjajo, da so pravični. Knežja oblast je neizprosna, zanjo reda ne simbolizirajo urejeni vrtički, pač pa palica. Če kdo pojoče vrtičkarje prijavi, jim za vrat pošljejo redarje in inšpektorje, oglobijo jih zaradi okopavanja javne zemlje in zaradi motenja reda in miru. S tem je po njihovem menda poskrbljeno za zakonitost in urejenost.

Pa bi tlačani v svojem mestu radi samo osuvali krompir, zalivali solato, pa da bi bili vrtički videti vsaj malo spodobno ne pa kot kakšno smetišče.