Celjski tlačani in knezi: Naša občina, naše smetišče

Upokojencev je v mestnem svetu toliko kot uslužbencev smetišča.

Objavljeno
17. december 2014 09.42
Intervencija
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Samo v mlinu se dvakrat pove, pravi slovenski pregovor. Na tretjem programu nacionalne televizije vse ponovijo trikrat, v našem bifeju pa vsako modrost premeljemo tudi po dvanajstkrat. Ampak tlačanom lahko kakšno reč kdo pojasni tudi stokrat, pa ne bomo razumeli.
Pa smo kljub temu potem, ko so se v celjskem mestnem svetu nehali prerekati, koliko članov naj ima v občinskih komisijah katera svetniška skupina, malo računali. Pa smo izračunali, da nam podatki, da ima v mestnem svetu SLS skoraj tretjino svetnikov, SMC več kot četrtino, SDS skoraj šestino, SD osmino, DeSUS pa desetino, ne povedo dovolj. Kakšne stranke, kakšne liste, pomembni so kadri. Tu sledi drugačen pogled na kadre.
Ne da bi se spuščali v razkrivanje osebnih podatkov mestnih svetnikov in svetnic, nam vse povedo naslednji izračuni. DeSUS ima v celjskem mestnem svetu natanko toliko svetnikov kot občinsko podjetje Simbio, ki upravlja s smetiščem - tri. In SDS ima v mestnem svetu samo toliko svetnikov, kolikor je v njem direktorjev celjskih zavodov in podjetij v občinski lasti - pet. Zakon jim to dovoljuje, naša ustavna pravica pa je, da računamo.
Ne bomo nadaljevali, kaj vse smo še izračunali, da ne bi med veselim decembrom bruhali po mestnih ulic, saj je to z mestnim odlokom prepovedano. Povejmo le še, da je v mestnem svetu več javnega sektorja kot zasebnega, zraven pa še toliko upokojencev, da bi morala med zasedanji okoli Narodnega doma kroži urgentna pomoč ...
Zdaj zna seveda kdo poreči, da ima pri nas, kjer je demokracijo, vsak pravico kandidirati in da tudi sicer nič ni nezakonitega, če javni sektor pasivno volilno pravico izrablja za zavzemanje oblasti, zdravstvena zavarovalnica pa ne preprečuje zdravstveno škodljive udeležbe starejših zavarovancev v politiki. Seveda tudi mi, nepismeni tlačani, nosimo del odgovornosti, ko te in takšne potem izvolimo in s tem omogočimo ugrabitev lokalne skupnosti.
Ampak problem tiči pri celjskih političnih strankah, ki kandidate, ki plače in pokojnine prejemajo iz naše desetine, kandidirajo. Evo, jasno je vsem, da upokojenska stranka pač kandidira upokojence. Koga bi drugega. Toda kdo sili Janševe celjske izpostavljence, da v mestni svet postavijo polovico članov iz javnega sektorja, druga polovica članic iz javnega sektorja pa okoli pošilja anonimko o predsedniku celjske SDS, ker ne organizira zabav v gostilni Medved?
Ob vsem tem potem tukaj res ni težko vladati. Novembra je knežji proračun zašel na stara pota. Pred tremi leti si je na veliko sposojal denar od svojih javnih podjetij. Zdaj sta mestna plinarna in elektrarna ter mestni vodovod spet morala občini posojati denar za tekočo likvidnost, namesto, da bi iz akumulacije izračunala, za koliko lahko še pocenita plin in vodo. Mestni svetniki molčijo, ker jim tega župan ne pove, sami pa se ne pozanimajo. Mi ostajamo modrijani. Juhej, po starem naprej v 2015!