Celjski tlačani in knezi: Potrošeni

Pivo lahko varijo tujci, zato ga vremo doma, pa pravijo, da smo mikropivovarji.

Objavljeno
30. september 2016 13.10
Mleko
Brane Piano
Brane Piano
Za nekatere stvari se časi nikoli ne spremenijo, naj bo politična oblast leva, desna ali kakor sedanja nekje, ne čisto jasno, kje. Enkrat je problem previsoka inflacija, drugič prenizka, javni proračuni pa so vselej premalo polni oziroma, kakor nam razlagajo, imajo krasno majhen primanjkljaj. No, če bi doma vodili gospodinjske proračune s primanjkljaji, bi nam sodni izvršitelji že zdavnaj odnesli televizor in odpeljali psa z verige.

Državi ne vzamejo ničesar. Bo pa država kmalu tlačanom vzela še več. Za vino so sprejeli zakone, da ga ne smemo preveč piti, čeprav nam po vinskih kleteh ostajajo milijonlitrske zaloge. Za pivo so se odločili, da ga lahko pri nas varijo tujci, mi pa smo ga začeli vreti doma in nam zdaj pravijo, da smo mikropivovarji.

Za tobačne izdelke pa smo kakor za bencin že doslej plačevali trošarine in menda bomo kmalu še višje, le finančna in zdravstvena ministrica se morata še dogovoriti, za kaj bodo nove prihodke porabili.

Da si bomo na jasnem. Vse to so mamila, le da so za razliko od indijske konoplje, heroina, kokaina in sintetičnih drog, ki so prepovedane, legalna. Pa če nam že dovolijo, da se z njimi zadevamo, naj nam pridejo tudi malo naproti. Če bodo cigarete kmalu v nekakšnih enotnih embalažah z opozorili o njihovi škodljivosti, naj tudi na vino in močnejša piva dajo enake nalepke.

Ampak zaenkrat je še tako, da vsi govore o nekakšni kulturi pitja, kar smo vedno razumeli le toliko, da se ne spodobi popiti toliko, da bi se valjali po jarkih. Tlačani se še vedno držimo reka, da človek ni pijan, dokler lahko leži na tleh, ne da bi se za kaj držal. Takšna je tudi oblast. Na tleh in ponosna nase.

Tako razumemo tudi velikansko turistično uspešnico, ki so si jo izmislili v Žalcu in so zgradili fontano piv. Tam je sicer strogo nadzorovana samopostrežna točilnica na prostem, kjer za eno plačilo ni mogoče spiti več kakor pol litra piva. A kdo nam lahko prepreči kupiti več vrčkov? Kdo nam, ogretim od petih decilitrov različnih mikropivarniških izdelkov, lahko prepove nadaljevanje turneje po savinjskih gostilnah?

Prav to, vidite, je namen vsega razvoja turizma, vseh trošarin, vseh za nas škodljivih posledic pitja in kajenja – spodbujanje tlačanov k zasvojenosti z dovoljenimi drogami, čim večja poraba drog in čim večji proračunski prihodki od trošarin. Po dosedanjih izkušnjah iz opazovanja bojev med financministri in medicinskimi ministri je malo verjetno, da bodo dodatne prihodke iz višjih trošarin na tobak usmerili v zdravljenje težav, ki jih imajo dolgoletni kadilci, saj pravijo, da je največja težava, da kadi vse več mladine in žensk.

Dober tlačan mora biti tudi dober državljan. Nikogar ne spodbujamo k večji porabi legalnih drog, rekli bomo le, da je v Sloveniji zaželeno, da plačujete več davkov in več trošarin.

Imena nekaterih gostinskih obratov v Celju zgovorno povedo, kje smo in kaj se nam dogaja. Vse je jasno. Eden se imenuje Zlata jama, drugi Špital za prjatle, tretji pa TamKoUčiri. Se vidimo tam ali tam.