Celjski tlačani in knezi: Vatikan rešuje Bukovžlak

Svetost - papež Frančišek, ne ministrica Majcnova - je zaskrbljena za okolje.

Objavljeno
18. september 2015 11.24
Bukovžlak
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Nikomur se ni še nič zgodilo. Niti po prijavi odgovorne osebe Mestne občine Celje, ki jo je v prejšnjem ministrskem mandatu na celjsko policijo poslal minister Dejan Židan, tam pa so jo malo založili tako, kakor so se naučili od ljubljanskih kolegov v zadevi Patria, se uradno ne ve, kdo je Celju povzročil stroške za saniranje gradbišča v Stari Cinkarni, kdo je pokupil parcele na črnem odlagališču v Bukovžlaku, kdo je tja vozil zemljo z gradbišča Ek centra ob Mariborski cesti in strupene odpadke z gradbišča Tehnopolisa v Stari Cinkarni. Na srečo smo vsaj v Delu to popisali.

Evropska komisija pa postaja nestrpna. V Slovenijo pošilja inšpekcijo, ki bo ugotavljala, kaj se v Stari Cinkarni in Bukovžlaku dogaja. Slovenija ju mora tudi po odločitvi Sodišča EU sanirati, a ne komisija ne celjska javnost ne dobita poročila, kaj sta država in mesto doslej tam naredila.

V torek je vlada sporočila, da odhaja ministrica za okolje in prostor, tista, ki je prejšnji teden za novinarje izjavila, da so neverjetni, v Vatikan na uradni sprejem k papežu Frančišku. V sredo je tja odšla skupaj z italijanskim ministrom za okolje, luksemburško ministrico za okolje, ki predseduje Svetu ministrov EU, drugimi ministri EU za okolje ter s komisarjema za okolje, pomorstvo in ribištvo in za energijo in podnebne ukrepe.

Svetost – papež Frančišek, ne ministrica Irena Majcen – je vse bolj zaskrbljena za okolje. Junija je papež izdal encikliko o okolju Laudato si (Hvaljen bodi) in tudi slovenska vlada ocenjuje, da gre za »močan signal, ki bo v naslednjih mesecih pred podnebnim vrhom v Parizu pomembno zaznamoval prihodnje razprave o pripravah na podnebno konferenco v Parizu«. Kaj to pomeni?

Spet nič. Iz te latovščine je tudi nam tlačanom jasno, da samo čvekajo in da iz te moke ne bo kruha brez strupov. V Sloveniji za vsako učinkovito okoljsko ukrepanje, za katerokoli sanacijo bremen preteklosti, vedno manjka še vsaj ena vladna uredba, vsaj dve ministrski odredbi in najmanj tri spremembe zakonov.

Vprašanje je samo, zakaj je šla naša ministrica v Vatikan. Je šla po nasvet njegove svetosti za sanacijo Stare Cinkarne in Bukovžlaka? Upa na božjo pomoč pri tem? Ali pa se nadeja odpustkov, da evropska komisija ne bo že to jesen začela Sloveniji izstavljati računov za zastrupljanje prebivalstva, v tem primeru Celjanov? Če gre za slednje, opozarjamo, da odpustkov ne bo, dokler se odgovorni ne spokorijo. Lahko odstopijo s funkcij, s katerih so dopuščali premetavanje celjskih strupov mimo slovenskih zakonov in evropskih direktiv, lahko pa jih polovi policija in jih sodniki vtaknejo v zapor. Kakor slišimo, se nekaj od tega za to jesen pripravlja.

Strupi nam bodo seveda ostali. Ko nas bo pobralo in bomo odšli na drugi svet, bomo vsaj majceno kontaminirali tudi večno kraljestvo.