Dolenjska spotikanja: Kdo je tu nor?

Kandidati bezljajo po terenu. Da jim ni treba odgovarjati na neprijetna vprašanja.

Objavljeno
22. maj 2014 01.17
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Pa je tudi območje južno od Ljubljane prišlo do prvih minut politične pozornosti, ki je bo v letošnjem volilnem letu zagotovo deležno še veliko. A nedeljske volitve evropskih poslancev so nekaj posebnega. Volivci so vse bolj prepričani, da gre za sanjsko službo brez kakšne posebne odgovornosti, za katero se kandidatom splača vsaj malo potruditi. In se trudijo, saj je mest malo, le osem. Na terenu skoraj hodijo drug po drugem, čeprav se vsak kandidat oziroma ekipa raje ustavi v bolj naklonjenih okoljih. Kljub temu se jim zgodijo razne nerodnosti, ki na terenu porajajo sumničenja.

V belokranjskem Semiču, ki je ravno toliko velik ali majhen, da vsi vedo vse, so se spraševali, kaj jim je vendar ušlo, saj je bila županja najavljena kar s priimkom svojega dolgoletnega predhodnika. Njihovo bezljanje iz kraja v kraj pa niti ne čudi. Zdajšnjim evro poslancem se je dovolj le pokazati, saj jim ni treba za nič odgovarjati, za nekatere kandidate pa je bolje, da se izognejo morebitnim vprašanjem o zadevah, ki so jih pomagali zašuštrati med vpetostjo v domačo politiko.

Južno od Ljubljane sta najbolj kričeča projekta oskrbe širše Dolenjske s pitno vodo, ki sta kljub popolni pripravljenosti za izvedbo menda že padla v vodo, ker so pristojni ministri delili evropski denar nepripravljenim projektom na svojih območjih. Prvi mož novomeške Krke Jože Colarič to obžaluje predvsem zaradi zaposlenih, ki jim doma iz pip vsaj dva meseca v letu teče nepitna voda. Ker se ne more zanašati na lokalno in državno oblast niti pri projektu oskrbe z vodo, največja slovenska davkoplačevalka Krka za potrebe svoje proizvodnje gradi lastno vodarno, vredno skoraj 14 milijonov evrov. Projekt hidravličnih izboljšav vodovodnega sistema za celotno območje osrednje Dolenjske bi stal le tri milijone več, od katerih bi 15 milijonov dobili iz Evrope. Kdo je tu nor?

O dolenjski nepitni vodi ni bilo prav veliko govora niti včeraj, ko je dolenjsko prestolnico nenapovedano obiskala premierka v odstopu, čeprav je bil med številnimi obiskovalci novomeškega Novega trga tudi Rafko Križman, direktor novomeške Komunale, ki vodi dolenjski vodovodni projekt, vendar v vlogi predsednika regijske Pozitivne Slovenije. Bivšega. Pozitivne Slovenije na Dolenjskem za zdaj ni, saj se je vodstvo opredelilo za Alenko Bratušek, ki prihodnji teden ustanavlja svojo stranko, s katero namerava kandidirati na predčasnih volitvah, ki sta jih zakuhala skupaj z ljubljanskim županom. Nov obisk Bratuškove v Novem mestu po vsega dveh tednih, ko je odpirala novo proizvodnjo v Revozu, je bil videti, kot da je prišla na torto ob dvajsetletnici delovanja uveljavljene zasebne lekarne na Novem trgu. A lekarni ni do politične slave, datum se je le poklopil.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.