Dolenjska spotikanja: Korist od moških bradavic

Najbolje bi bilo s kakšno novelo uzakoniti, da morajo rojevati tudi moški.

Objavljeno
04. julij 2013 12.19
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Že deluje. Mislim seveda neznosno vročino, ki nas je pestila pred dvema tednoma. Zakuhala je novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, po kateri bodo morali mesec dni »porodniške« obvezno izkoristiti očetje.

Predlog je sicer tako lepo, prav nič vročično, utemeljen s povečanjem enakih možnosti žensk in moških na trgu dela, da bi se človek kar zjokal in nadrl skeptične desničarje, ki ženske najraje vidijo za štedilnikom. Ampak tokrat ta zadevščina ni tako preprosta, kot se zdi. Očetje imajo že leta možnost, da izkoristijo vseh skoraj osem mesecev in pol starševskega dopusta po izteku stopetih dni maminega porodniškega oziroma materinskega dopusta. Da jo izkoristi le okoli pet odstotkov očkov, je poleg tradicionalne delitve vlog v družini in prepričanja mamic, da si ne pustijo vzeti uživanja v skrbi za svoje malo dete, čedalje več drugih razlogov, ki jih nova ureditev ne bo spremenila.

Saj bi bilo lepo, a naj me koklja brcne, če bo zaradi obveznega enomesečnega dopusta očeta za skrb za malčka dobila delo ena sama ženska več. Za to bi moralo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve z vsaj na prvi pogled zelo razumno in razgledano ministrico dr. Anjo Kopač Mrak narediti še kaj več in drugega. Če se nikakor ne da urediti, da delodajalci ne bi zapostavljali in odrivali enako ali še bolj sposobnih žensk zaradi materinstva, bi bilo najbolje s kakšno novelo uzakoniti, da morajo rojevati tudi moški.

Ker je to morda malo preveč radikalno, bi lahko začeli z uzakonitvijo moškega dojenja. Potem bi bradavice na moških prsih le dobile (še en, pravi) smisel, o izjemnem pomenu dojenja za vsestranski razvoj otroka pa danes ni več nobenega dvoma. Dokler vsega tega ni, je posebej v zdajšnjih časih krize in brezposelnosti zadnji predlog v celofan zavito skrajšanje »porodniške« skrbi za otroka bodisimamice bodisi očeta za mesec dni.

V Šentjerneju ne bo nič drugače, velike težave, povezane s skrbjo za malo večje, osnovnošolske otroke, pa imajo že zdaj. V tamkajšnji osnovni šoli namreč poteka bitka, skoraj mesarsko klanje, za ravnateljski stolček. Zdajšnja ravnateljica Viktorija Rangus si želi še en mandat, prijavila pa se je tudi učiteljica na šoli Tadeja Strmole. Občinski svet je dal pozitivno mnenje obema, svet šole pa je za novo ravnateljico s šestimi glasovi proti petim izbral Strmoletovo. Izbral jo je tudi na glasovanju po poldrugem mesecu, a ni še nič odločeno. Šolsko ministrstvo se v šentjernejsko zgodbo očitno ni hotelo vpletati in (še) ni izdalo mnenja o imenovanju Strmoletove za novo ravnateljico OŠ Šentjernej, tam pa zdaj menjujejo pet predstavnikov zaposlenih v svetu šole, ki očitno ni odločil prav. Uradnih informacij ni, ker se je večina ustrašila tožb, s katerimi jim menda grozi Rangusova. Tu ni kriva vročina.