Dolenjska spotikanja: Poletni Medvedjek

Osamosvojitev po 22 letih še kar razdvaja. Ali zgolj išče pozornost.

Objavljeno
27. junij 2013 13.55
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Čeprav se je narava usmilila organizatorjev številnih nedeljskih prireditev v počastitev 22. obletnice slovenske osamosvojitve, saj je neznosna poletna vročina po nekaj dneh vsaj malo popustila, je bilo na zgodovinskem Medvedjeku v občini Trebnje v nedeljo vseeno vroče. Trebanjsko Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo je za slavnostnega govornika na tradicionalni prireditvi v počastitev dneva državnosti in osamosvojitvenega dogajanja v letu 1991 uspelo pridobiti takratnega predsednika predsedstva RS Milana Kučana, kar je tako razhudilo Pokrajinsko združenje za vrednote slovenske osamosvojitve Dolenjske in Bele krajine, da se je odločilo bojkotirati prireditev. Za zainteresirane kamere in fotoaparate so bili na Medvedjeku dve uri prej, ko so tudi položili venec k spomeniku udeležencem dogajanja in žrtvam na Medvedjeku.

Da vse ni tako hudo, kot je bilo videti sprva, so pokazali nekateri veterani. Za kamere je bil posebno zanimiv Franc Koželj, ki je v uniformi vojaškega veterana ob devetih polagal cvetje k spomeniku. Takrat je bil tam v znamenje protesta, ker je na uradni slovesnosti govoril človek, ki se »takrat ni boril«. Kot praporščak pa se je udeležil tudi prireditve dve uri pozneje, ki je minila brez zapletov. Kar nekaj si jih je zato oddahnilo, a ne zaradi Kučana, ampak še najbolj zaradi mame Franca Uršiča, ki je na Medvedjeku plačal slovensko osamosvajanje z življenjem.

Nedeljski Medvedjek je bil nasploh zanimiva učna ura slovenstva in politike. Že omenjeni Koželj, ki ima tudi uniformo veterana policijskega združenja Sever, ni niti pisnil, da na spomeniku še vedno ni označena policijska predhodnica milica kot udeleženka takratnega dogajanja, medtem ko so skrbniki zadnje leto poskrbeli, da so naknadno našle mesto na njem tri prezrte civilne žrtve med vozniki tovornjakov. Prvakinja trebanjske SDS Nada Pepelnak je z razumevanjem, da se ve, kdo so bili osamosvojitelji in da je Kučan podpisal razorožitev teritorialcev, pričakala in nagovorila člane združenja za vrednote slovenske osamosvojitve ob devetih. Po mnogih letih SDS letos tudi ni položila venca k spomeniku. Menda so se distancirali, ker niso dobili vabila na slovesnost in zaradi nastale situacije. Karkoli že to pomeni.

Vsekakor Pepelnakove, ki je trebanjska podžupanja, na slovenosti ob enajstih ni bilo videti. Manjkal je tudi župan Alojzij Kastelic, kar pa ne gre jemati kot politično potezo. Kastelica v zadnjem času doma ne vidijo veliko, Medvedjek pa je že pred leti označil za sveti kraj slovenske osamosvojitve. Občinsko čast je tako po najboljših močeh reševal podžupan Silvester Prpar-Avta. Med nagovorom mu je zmanjkalo štrene, a se je nekako znašel in ga je po nerodnem »kaj naj še povem« kar spodobno zaključil. Kučan kot običajno, ko se še oglasi, ni varčeval z besedami, ki jih je zaokrožil, da je junak slovenske osamosvojitve narod. Glede na razmere je res, še mnogo bolj kot pred 22 leti.