Dolenjska spotikanja: Pričakovana presenečenja

Trebanjci so ponovno izvolili pravnomočno obsojenega župana. In si prislužili naziv Butale.

Objavljeno
23. oktober 2014 17.42
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

V nedeljo zvečer so si oddahnili od letošnjih volitev še v zadnjih štirih dolenjskih občinah. Veliko je veselih, še več nesrečnih in jeznih, najbolj glasni pa so kot običajno tisti, ki sploh ne hodijo več volit. Vsi štirje izidi so pa tako presenetljivi kot pričakovani. V Dolenjskih Toplicah je bilo malo verjetno, da bo izvoljen Franc Vovk, ki je že županoval tri mandate, v prvem krogu pa je slavil sedanji župan Jože Muhič. Volivci so res še enkrat izbrali Muhiča.

Presenečenje ni niti izid v Šentjerneju. Da bo Franc Hudoklin kljub očitnemu napredku občine v 20 letih pod njegovim vodstvom težko dobil še šesti županski mandat, se je nakazovalo vsa zadnja štiri leta. Z občinsko upravo vred ni naredil več ničesar prav za zelo glasno opozicijo v občinskem svetu z ajzenponarskim delavskim direktorjem in regijskim šefom SDS Albertom Pavličem na čelu, ki je spodbudila tudi nastanek civilne iniciative proti komunalnemu prispevku. Čeprav so ga zmanjšali za polovico, so Hudoklina pokopali prav prispevek in malo še načrt o podrtju lesenega mostu čez Krko v Mršeči vasi ter zgraditvi novega betonskega ter splošna želja po spremembi.

Kako velika je bila, je pokazala presenetljivo velika razlika v glasovih, saj je ob kar 70,37-odstotni volilni udeležbi Hudoklin dobil 37,79 odstotka glasov, novi župan podjetnik Radko Luzar pa 62,21 odstotka. Luzarju se obeta miren mandat, saj ima večinsko podporo v občinskem svetu, v najmočnejši opozicijski svetniški skupini SLS pa ni njegovega županskega predhodnika. Vsi pa čakajo na njegovo izbiro sodelavcev, saj napovedi skrbijo še nekatere podpornike.

Tudi ko sta v edini mestni občini južno od Ljubljane ostala v županski igri dr. Milena Kramar in Gregor Macedoni, je bilo možno še vse. Uspelo je Macedoniju in to s prepričljivo, z 59,45-odstotno podporo 39,87 odstotka novomeških volivcev, ki so v nedeljo prišli na volišča. Kramar Zupanova je dostojanstveno prenesla poraz in mu čestitala, na vprašanja, kako ocenjuje izid, pa se je izvila z oceno, da očitno še ni čas za prvo novomeško županjo.

Morda res ne, a še mnogo bolj so jo oddaljile od županstva podporne stranke (SD, SLS, ZzD, v drugem krogu še DeSUS in SMC) in napadi njenega volilnega štaba na Macedonija. Ta je bil tokrat taktnejši. Kandidiral je kot neodvisni kandidat, podpore, ki sta mu jo javno izrekla Solidarnost in NSi, ni omenjal, protikandidatko pa so napadali drugi. Za izbiro sodelavcev ter podpornikov v mestnem svetu pa si je pustil odprta vrata. Tretjinsko programsko partnerstvo (SDS, Lista Ivana Kralja, LGS, Jiri Volt), ki v drugem krogu ni podprlo nikogar, bi kaj lahko ostalo v opoziciji.

Občino Trebnje bo še naprej vodil edini pravnomočno obsojeni slovenski župan Alojzij Kastelic. Špelo Smuk je premagal z 52,94-odstotno podporo volivcev. Ene je tako sram, da so table Trebnje prelepili z napisom Butale, nekdanji tesni sodelavec Kastelica Jože Povšič pa grozi z izselitvijo iz občine. Ker je podpora Kastelicu po Povšičevih javnih napadih nanj le rasla, se mnogi sprašujejo, ali je šlo res za napačno taktiko ali kaj drugega.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.