Hamiltonovi elektorji

Da bi Trumpu onemogočili prihod v Belo hišo, bi pomenilo dejansko revolucijo, ki pa jo Američani ne obožujejo že več kot 230 let.

Objavljeno
01. december 2016 21.38
Veso Stojanov
Veso Stojanov
»Ustanovni očetje so oblikovali elektorski sistem zato, da bi preprečili izvolitev nesposobnega in neprimernega predsednika. Ustava, ki so jo oblikovali, nam to omogoča. Zavest nam nalaga uporabo tega orodja. Skupaj lahko ustavimo Trumpa 19. decembra na zboru elektorjev,« je mogoče prebrati na spletni strani skupine Hamiltonovi elektorji, ki sta jo ustanovila elektorja Michael Baca iz Kolorada in Bret Chiafalo iz države Washington.

Sklicujoč se na enega od ustanoviteljev Združenih držav in prvega ameriškega finančnega ministra Alexandra Hamiltona, ki je bil eden od ustanoviteljev elektorskega sistema, Baca in Chiafalo pravita, da je Hamiltonov elektorski sistem volitev ameriškega predsednika zagovarjal zato, ker ga je videl kot telo, ki zagotavlja, da za predsednika ne bo izvoljen »nihče, ki nima dovolj velikega ugleda in ima ob tem vse potrebne kvalifikacije«. Za oba ustanovitelja »Hamiltonovih elektorjev« so te besede enega od ustanovnih očetov ZDA dovolj, da bosta poskusila preprečiti Donaldu Trumpu, da bi ga sredi tega meseca na zboru 538 elektorjev še formalno izvolili za 45. ameriškega predsednika.

Do zdaj naj bi se jima, če sodimo po poročanju ameriških medijev, pridružilo pet somišljenikov. Nazadnje je v njihove vrste prestopila 19-letna elektorka Levi Guerra iz države Washington, ki je svojo odločitev utemeljila z besedami, da je obljubila ljudem, ki so jo izvolili za elektorko, da bo naredila vse, kar je v njeni moči, da bo Trump ostal zunaj Bele hiše. Kako naj bi ji z za zdaj še šesterico elektorjev to uspelo, če vemo, da so elektorji moralno in ponekod tudi zakonsko zavezani voliti v skladu z voljo volivcev v njihovih zveznih državah? Njihova »hiba« je, da vsi prihajajo iz Kolorada in Washingtona, kjer so volivci večinsko glasovali za Hillary Clinton in ne Trumpa. Njihov načrt temelji na »nepokorščini«, ko 19. decembra ne bodo glasovali za Hillary Clinton, kakor bi morali, ampak bodo kot »alternativni republikanci« na zboru elektorjev protestno glasovali proti Trumpu.

Upajo, da bodo tako spodbudili tudi elektorje iz tako imenovanih »rdečih držav«, v katerih je zmagal newyorški nepremičninski mogotec, da se jim pridružijo in mu preprečijo pohod v Belo hišo. Računajo na nezadovoljstvo s Trumpovo izvolitvijo v precejšnjem delu republikanskega tabora, torej da bodo tudi nekateri »Trumpovi« elektorji glasovali po svoji vesti in ne kot monolitni volilni stroj. Bret Chiafalo je celo napovedal, da naj bi se od 50 do 100 »Trumpovih« elektorjev nagibalo k »protestnemu« glasovanju, kar bi dejansko pomenilo, da elektorski sistem deluje in je ustrezna varovalka, kot si je zamislil Alexander Hamilton, ne pa arhaični sistem, ki onemogoča zmago tistemu predsedniškemu kandidatu, ki dobi največ volilnih glasov.

Realno gledano se ta scenarij najbrž ne bo uresničil, saj bi pomenil dejansko revolucijo, teh pa Američani že več kot 230 let ne obožujejo več.