Iz dežele kralja Matjaža: Odkrivanje tople vode

Reševalca bi lahko posojali naokrog, da bi polovil in reanimiral vse ideje, ki so na Koroškem doslej že splavale po vodi.

Objavljeno
26. julij 2013 14.08
shutt*vrocina
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec

Kralj Matjaž vedno živi po načelu nič nas ne sme presenetiti, zato se je sklenil na napovedani vročinski val temeljito pripraviti, še preden useka. Po svoji kamniti mizi je raztegnil zemljevid in tuhtal, kam bi se v svojem kraljestvu lahko šel namočit, ko bo pritisnila vročina. Ko je zapičil par bucik in nato ciljno vohljal okrog koroških kopališč, je ugotovil, da tople vode sploh ni tako lahko odkriti.

Na ravenskem olimpijskem bazenu bo letos močno zahladilo, saj zapufani superzavod za šport plus vse drugo menda ne bo več plačeval super dragega balona, s katerim v hladnejši polovici leta pokrijejo, spodaj pa grejejo cel letni bazen. Par korakov stran imajo sicer tudi pravega zimskega, pod zidano streho, pa še obnovljenega povrhu, a ta ni olimpijski, je le lokalni, prav tako pa ga je treba obilno segrevati.

Ker so si na Ravnah kljub športnim ambicijam vendarle morali priznati, da je ustvarjanje tople vode zelo drag špas, finančno pa enako usoden, kakor če bi bazene ogrevali kar s kurjenjem evrskih bankovcev iz občinskega proračuna, so se odločili za ohladitev. Kot je slišal kralj Matjaž, potiho upajo, da bodo zdaj pridelali še več olimpijcev, saj bodo plavalci na treningih morali kravlati dvakrat hitreje, da ne bodo zmrznili. Matjaž pa si je za jesensko-zimsko kopalno sezono v ravenskem olimpijskem bazenu že pripravil dolge gate. Štrikane, seveda.

Če imajo na Ravnah težave z gretjem samo pozimi, pa jih na slovenjgraškem arhaičnem letnem bazenu mrazi celo poleti. Ker je oprema iz časa Marije Terezije dokončno odpovedala (crknil je bojler), slovenjgraški bazen letos zagotovo ponuja najradikalnejšo osvežitev daleč naokrog. Napolnili so ga namreč kar z mrzlo vodo, približno 17 stopinj mrzlo. Kralj Matjaž je že mislil, da mogoče računajo na turiste iz Sibirije, a so kleni občani rešili situacijo in z vztrajnim namakanjem (verjetno pa še s čim drugim) s svojimi telesi ogreli vodo na sprejemljivo temperaturo. Prihajajoči vročinski val bo gotovo še dodal kakšno stopinjo ali dve, le vode ne smejo prepogosto menjati. V Slovenj Gradcu sicer že imajo toplo, zdraviliško vodo in to zastonj, a žal na napačnem mestu, kjer ni bazena. Če bi prej razmišljali in toplovodno vrtino izvrtali kar skozi dno bazena, ne pa v bližini smetne jame, bi bile vse njihove težave rešene.

Kmalu se bodo lahko namakali tudi v Radljah, kjer niso zdravi, če niso v nečem prvi. Tako bodo imeli prvi slovenski ribnik plavalnik. V svoji pionirski maniji so šli celo tako daleč, da so začeli poleg vseh ostalih že prehitevati tudi sami sebe. Bademajstra so namreč poslali na šolanje že dobri dve leti pred začetkom urejanja ribnika. Kralj Matjaž predlaga, naj ga do takrat inštalirajo v sejno sobo, da bo na tistem svojem visokem stolu spremljal seje občinskega sveta, ki postajajo tako živčne, da bo kmalu kdo potreboval rešilni obroč ali umetno dihanje. Reševalca bi lahko posojali tudi drugim občinam, da bi polovil in reanimiral vse ideje, ki so na Koroškem že splavale po vodi - mrzli, topli, termalni, izvirski, zdraviliški ali kakšni drugi ...