Levo mnenje: Država nima pojma

Z ministrstva za delo se hvalijo, da je dobra polovica samozaposlenih štiri leta obdržala službo. Ja, bravo. Četrtina od teh samozaposlenih pa živi pod pragom revščine.

Objavljeno
12. marec 2014 14.11
HEALTH-BIRDFLU/CHINA
Nina Krajčinović, Ljubljana
Nina Krajčinović, Ljubljana
Kako se elita naše skorumpirane države loteva izbora kandidata, ki naj bi Slovenijo popeljal na pot brez korupcije, je za časnik Večer odlično opisal novinarski kolega Vasja Jager, ki je s kandidaturo za novega predsednika protikorupcijske komisije poskusil tudi sam. Med drugim je pisal o tem, kako so se mu člani žirije, ki so na koncu za to vlogo izbrali člana stranke, katere ljubljeni vodja je v postopkih te iste komisije, očitno posmehovali, njegovo novinarsko delo pa naj bi ena od članic komisije celo opisala kot »bla bla bla«.

Jep, v takšni državi živimo. V državi, kjer tisti, ki izbirajo človeka za eno najpomembnejših državnih funkcij sploh, raziskovalno novinarstvo vidijo kot navaden bla bla bla, v državi, v kateri njen predsednik raje skrbi za svojo javno podobo, kot da bi (vsaj kot predsednik države, če že kot predsednik vlade tega ni zmogel) s svojim izborom predsednika KPK pomagal poslati vse smrade z vrha v zapor in končno ustavil prepoln vlak korupcije, laži in nepotizma, ki pred sabo podira vse, samo bogatih in vplivnih elit ne.

Živimo pa tudi v državi, ki se na račun samozaposlovanja hvali z vse manjšo brezposelnostjo. »Program spodbujanja samozaposlovanja je eden najuspešnejših programov aktivne politike zaposlovanja,« se je kolegici Mojci Zabukovec, ki je pripravila članek o tej temi, pohvalila Patricija Vrečar z ministrstva za delo. Eden najuspešnejših programov aktivne politike zaposlovanja!!! Ne vem, na katerem tečaju so Vrečarjevi te besede položili v usta, toda jasno je, da ministrstvu za delo ni nič jasno. Ni jim jasno, da vedno več samozaposlenih v državi ni uspešna, ampak predvsem zelo, zelo napačna politika zaposlovanja. Ni jim jasno, da večina teh samozaposlenih iz meseca v mesec komaj plačuje vse višje prispevke, saj davčne uprave ne zanima, kdaj samozaposleni dobi denar na račun, svoj kos pogače hoče petnajstega v mesecu in niti dneva kasneje. Druge možnosti samozaposleni nimajo, saj »če si espeja ne boš odprl ti, si ga bo pač tisti, ki stoji v vrsti za tabo«, je nedvoumno sporočilo delodajalcev.

Na ministrstvu so se še pohvalili, da kar 62 odstotkov tistih, ki so se samozaposlili v letih 2010 in 2011, posluje še danes. Si lahko mislite? Pohvalili so se, da je dobra polovica ljudi štiri leta obdržala službo. Ja, bravo. Pri čemer jih, to so na ministrstvu seveda zamolčali, četrtina živi pod pragom revščine. Hvala lepa za takšno »uspešno politiko zaposlovanja«, država si jo lahko pospravi tja, kamor sonce nikoli ne posije.

Zadnjič sem slišala očitek, da glede na to, da kolumnarim na ljubljanski strani časnika, ki ga držite v rokah, vse preveč pišem o državnih zadevah. Zato samo še to, potem pa se spet vrnem k rečem iz kotline Šentflorjanske: namesto samovšečnih predsedniških potez več pogumnih odločitev, namesto ministrskih tečajev o tem, kako dvoumno statistiko zaviti sebi v prid, pa več stika z realnostjo. Če se da, no, saj smo vendarle mi tisti, ki vas plačujemo.