Pika na i: IS – Ukrajina – Slovenija

Gospodje Evropejci, skrajno absurdno je s sankcijami kaznovati državo, s katero se borite proti skupnemu sovražniku.

Objavljeno
23. november 2015 18.00
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-RUSSIA-INSURGENTS
Polona Frelih
Polona Frelih

Bodimo besni, ampak naj bo ta bes malo razpršen, je naslov izvrstne kolumne Borisa Vaseva na spletni strani MMC, v kateri pravi, da je sicer prav, da smo besni na Islamsko državo, vendar bi morali biti besni še na koga drugega. V razmislek nam je vrgel naslednjo kost: »Ko bodo mediji govorili, kakšne nacionalnosti so bili teroristi, naj nam povedo še, v katerih državah je bilo proizvedeno orožje.«

Seveda bi bilo dobro vedeti tudi, katere države džihadistom prodajajo orožje. Cela vrsta jih je, mi pa se bomo osredotočili na nedavno razkritje kuvajtskih oblasti, ki so minuli teden aretirale libanonskega trgovca z orožjem Osamo Hajata. V priporu je razkril, da je orožje – med drugim celo kitajski prenosni protiletalski raketni sistem FN-6 – nabavil v Ukrajini in da ga je prek Turčije nameraval pritihotapiti v Sirijo, kjer so nanj nestrpno čakali skrajneži Islamske države.

Ukrajinska oblast je zanikala, da razpolaga s tovrstnim orožjem, prav tako vztraja, da tihotapcem ni zagotovila tranzita čez svoje ozemlje. Uradnemu Kijevu verjamejo le redki, še posebno zato, ker je svetovalec ukrajinskega notranjega ministra Anton Gerašenko na družbenem omrežju Facebook celo javno pozival k pomoči islamskim skrajnežem, ki se želijo maščevati Rusom zaradi njihove operacije proti Islamski državi v Siriji.

Zahodni mediji namigujejo, da bi lahko Islamski državi orožje prodali tudi separatisti z vzhoda Ukrajine, kar je precej za lase privlečena domneva. Skrajni islamisti se na bojiščih vzhodne Ukrajine borijo proti separatistom, ki jim pripisujejo tudi krivdo za sestrelitev malezijskega letala MH17, vendar jim tega še zdaj niso dokazali. Mimogrede: zakaj je lahko Rusija v dveh tednih ugotovila, da je njeno letalo nad Sinajem zrušila bomba, kar se tiče MH17, pa je še po več kot letu dni več vprašanj kot odgovorov?

Proti separatistom se v Ukrajini borijo trije islamistični bataljoni, med katerimi so predvsem Čečeni. Ti se resda borijo tudi na strani separatistov, vendar so kadirovci pač nekdanji skrajni islamisti. Za tiste, ki so odložili orožje, je Rusija sprejela amnestijo, ne pa smrtne kazni, ki ji v Kremlju nasprotujejo tudi v primeru džihadistov Islamske države.

Tretji islamistični bataljon sestavljajo krimski Tatari, ki delujejo pod poveljstvom ultranacionalističnega Desnega (Pravega) sektorja. Temu pripisujejo odgovornost za nedeljske napade na električne tranformatorje, zaradi katerih je brez elektrike ostalo skoraj dva milijona prebivalcev polotoka Krim. Ruske oblasti so dejanje že označile za teroristični napad, zato so na Krimu razglasili izredne razmere.

Med nedavnim obiskom v Ukrajini je slovenski predsednik Borut Pahor skupaj z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom obsodil teroristični napad v Franciji, ki se je po njem z Rusijo povezala v boju proti terorizmu.

Gospod predsednik Pahor, stavili ste na napačnega konja! Gospodje Evropejci, skrajno absurdno je s sankcijami kaznovati državo, s katero se borite proti skupnemu sovražniku.