Pod ameriško pito: Neizprosni šerif

Šerif, ki se požvižga na zvezne zakone, okraju pa vlada po svoje, ni kakšna posebna motnja.

Objavljeno
06. oktober 2016 21.03
Veso Stojanov
Veso Stojanov

»Donald Trump je edini politik, ki je dovolj močen, da lahko obrani državo pred teroristi, ki pridejo čez mejo in se infiltrirajo v naše skupnosti, v katerih povzročajo težave in uničenje. To se dogaja zato, ker kriminalci vdirajo prek naših slabo varovanih meja in povzročajo težke zločine.« S temi besedami je Joe Arpaio, šerif arizonskega okrožja Maricopa, na sklepni konvenciji republikanske stranke v Clevelandu podprl kandidaturo Donalda Trumpa za ameriškega predsednika in napovedal, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči, da bo Trump izvoljen.

Arpaio, ki je samega sebe razglasil za najbolj »neizprosnega ameriškega šerifa«, je že dolgo zelo kontroverzna javna osebnost v ZDA, ki s svojim početjem ves čas priteguje pozornost javnosti. Ta 84-letni šerif okrožja, v katerem leži Phoenix, največje mesto v Arizoni, nima usmiljenja in sočutja do nezakonitih priseljencev - večinoma so to Mehičani in ljudje iz srednjeameriških držav, ki pridejo v ZDA čez puščavsko mejo med Mehiko in Arizono. Z njimi ravna kot z najhujšimi kriminalci. Znan je tudi po tem, da je oblačil zapornike v roza spodnjice in jih tako poniževal. Prav tako mu niso tuji drugi načini poniževanja in celo mučenja zapornikov. Pred leti je postavil šotorska platna na dvorišču okrajnega zapora, tja nagnal zapornike, da so živeli na vročem puščavskem soncu, ko je temperatura dosegla tudi več kot 45 stopinj Celzija. Zloraba oblasti in pooblastil, ki jih ima kot šerif okrožja, mu ni tuja. V preteklosti so zvezni pravosodni organi sprožili kar nekaj tožb zoper njega, nekaj jih še poteka, tudi posamezniki tožijo šerifov urad zaradi kratenja človekovih pravic ali enostranske obravnave. Po poročanju nekaterih ameriških medijev so vse sodne bitke in poravnave, ki jih je Arpaio imel in jih še ima, davkoplačevalce iz Phoenixa in okolice v šestih mandatih, odkar je šerif, stale krepko čez 72 milijonov dolarjev.

A ljudje ga kljub temu volijo. Arizona je dolgoletna republikanska utrdba, Phoenix pa eno najhitreje rastočih ameriških mest, v katerem se nezadržno širijo predmestja z varovanimi naselji za upokojence iz hladnejših predelov ZDA, in šerif, ki se požvižga na zvezne zakone, okraju pa vlada po svoje in včasih s trdo roko, ni kakšna posebna motnja.

Toda letos se lahko vse spremeni. Arpaio se bo novembra potegoval že za sedmi šerifovski mandat. Tokrat ima protikandidata, nekdanjega policijskega poročnika, ki ga je za predvolilno kampanjo s 300.000 dolarji podprl George Soros. Proti Arpaiu je tudi dejstvo, da bodo novembra v Arizoni na volitvah glasovali tudi o predlogih za zvišanje minimalne plače in legalizacijo kajenja marihuane, zaradi česar lahko pride na volišča več bolj liberalno usmerjenih in mlajših ljudi ter volivcev latinskoameriškega porekla, ki v Arizoni, tako kot drugod v ZDA, večinoma opravljajo najslabše plačana dela.

Lahko se zgodi, da bo »legendarni« Joe Arpaio izgubil šerifovsko značko, medtem ko dela vse za zmago Donalda Trumpa. Morda pa ga bo Trump vzel za pravosodnega ministra. Oba sta dovolj nora, da kaj takega ne bi bilo presenečenje.