Svet kapitala: Razcvet in zlom

»FED mora odnesti pijačo takrat, ko se zabava razživi.«

Objavljeno
26. avgust 2016 12.01
TOPSHOTS-FRANCE-ECONOMY-HORSE-VAT
Petra Kovič
Petra Kovič

Koliko je pogum res pogum in ne lahkomiselnost? V Svetu kapitala sicer vlivamo pogum in optimizem, a z majhnim zadržkom. Zapišemo, da je »zdaj pravi čas za nakup nepremičnin, saj so bančna posojila zgodovinsko poceni in cene so ugodne«, a se pri tem dobro zavedamo, da veliki razcvet (pre)hitro vodi v veliki zlom. To se je zgodilo pri napihovanju nepremičninskega balona, ki je leta 2008 tako silno počil, da smo vsi oglušeli.

Pred pokom je ameriška centralna banka (FED) zniževala temeljne obrestne mere, dokler niso bile le enoodstotne. Bile so skoraj nevidne. FED je takrat načrtno želela, da tvegamo bolj kot bi sicer. Zakaj? Ker je njen predsednik Alan Greenspan po internetnem poku in terorističnem napadu na dvojčka poskušal oživeti načeti ameriški trg. Poleg tega se z mesta guvernerja ni želel posloviti v obdobju šibke rasti, saj »bi se ga ravno po tem spominjali«. Zato si je spomenik gradil tako, da je »mačka zdravil z novim odmerkom alkohola«. Bilo je lepo. Gospodinjstva so se zadolževala do mere, ki pred 20 ali 50 leti ne bi bila nikomur predstavljiva, podjetja so sredstva namenjala za prevzeme, velike investicije in razvoj, banke so bile velikodušne in prepogumne.

 

 

A takratna ustrežljiva monetarna politika FED je bila medvedja usluga, ki je ne bomo nikdar pozabili. Zato od FED pričakujemo, da zagotovi nizko inflacijo in razmeroma stabilno rast. Ali kot je v dokumentarnem filmu dejal neki njen nekdanji guverner: »FED mora odnesti pijačo takrat, ko se zabava razživi.« Pa bo prva dama FED imela moč odtegniti kozarec od ust? To bomo slišali danes na ključnem dogodku letošnjega poletja, na katerem bo v Jackson Hole nastopila Janet Yellen. Ne le vlagatelji, temveč ves svet pričakuje, da bo Yellnova vrgla na mizo (prave) karte in svetu jasno sporočila, kdaj namerava FED dvigniti obrestne mere in kakšne bodo dolgoročne napovedi stanja gospodarstva ZDA. Žal pa komentar Craiga Erlama, enega najvplivnejših londonskih analitikov, ni spodbuden. »Yellen ima ta petek veliko priložnost poslati jasno in jedrnato sporočilo vlagateljem, ali, kdaj in za koliko bo dvignila obrestno mero, a problem je, da nihče ne bo presenečen, če se bomo k temu dogodku ozrli kot k še eni zamujeni dobri priložnosti.« Torej, na prave poteze FED bo treba še počakati. Večina svetovnih ekonomistov meni, da vsaj do decembra. Saj FED običajno nerad pokvari zabavo pred vročimi ameriškimi volitvami.