Snežniški razgledi: Snužejski vihar

Kaj bo storila država, če bo njena pobuda za postavitev vetrnic na referendumu zavrnjena?

Objavljeno
13. maj 2014 12.30
tlo/vetrnica
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Vlada je prejšnji teden sprejela uredbo o (otrokom) varnih vžigalnikih, sklepa o pripravi državnega prostorskega načrta (DPN) za Park vetrnih elektrarn Senožeška brda, ki je bil pripravljen 17. aprila, pa še ne. Verjetno vzrok za takšen redosled ni pomemben. Vlada pač mora enkrat sprejeti tudi uredbo o varnih vžigalnikih. Lahko pa je razlog tehten. V tem primeru bi si pomen lastnih zaslug domišljal Diego Loredan iz Civilne iniciative za zaščito Senožeških brd, ki je tik pred sejo pisal pismo predsednici vlade Alenki Bratušek. Med drugim naj ukaže odklop vetrnice pri Dolenji vasi med 21. in 7. uro.

Ampak Diego ne ve, kaj si misli predsednica (v odstopu) o njegovem pismu, pa tudi domišljav ni, saj se mu svita, kako se s pismi oblasti danes streže. Diego je predstavnik Senožečanov, ki nočejo vetrnic. Diego pač nima drugih sredstev, kot so pisma predsednici vlade ali predsedniku republike. Lahko tudi za svoj račun izda še eno številko časopisa Snužejski veter, v katerem bi civilna iniciativa ponovno opozorila na negativne posledice švistanja elis mimo stebrov na prebivalca hiše, sosede vetrnice, in ga sam raznosi v vse poštne nabiralnike v krajevni skupnosti.

Druga stran v boju za senožeški veter sta državni aparat in podjetje Vepa, ki bi s postavitvijo vetrnic za 120 megavatov uresničila obljube Evropi. Vepi propagandnega materiala do nabiralnikov ni treba raznašati peš. Bližnjica do Vepine spletne strani po novem vodi kar s spletne strani primorskega regionalnega časnika. Energetsko dovoljenje in državni prostorski načrt za isto krajevno skupnost se obeta še podjetju Amicus, ki bi pod Vremščico, na zemljišču agrarne skupnosti, postavil do osem vetrnic.

Močnejši v boju za veter obljubljajo, da bodo storili vse, da vetrnice ne bi imele negativnih vplivov na ljudi. Z domačini se hočejo ves čas čim bolj poglobljeno pogovarjati in nič ne bodo naredili proti njihovi volji. Oziroma vse bodo naredili. Izmerili hrup, slišni in neslišni, presoja vplivov na okolje bo zanje zakon. Zagovorniki najemnin za stojišča vetrnic na svojih zemljiščih bodo 21. marca Senožečane razsvetlili z dnevom zelene energije. Zgolj za vsak slučaj investitorji Senožečanom obljubljajo neposredna in posredna plačila, asfaltiranje ceste po Senožečah ..., zlobneži pa natolcujejo, da bo Amicus lastnikom zemljišč, na katerih stojijo njegovi veliki obcestni oglasni panoji, morda celo poplačal zaostale najemnine.

Zaradi projekta so Senožečani med sabo močno skregani. Na sestanek k ministru so se gor peljali vsak v svojem dvigalu. Na referendumu 25. maja za vetrnice ali proti njim bodo morali glasovati na skupnih voliščih. Po izmerjeni volji ljudi bo v vsakem primeru najlažje pri srcu divaškemu županu Dragu Božacu, ker ne bo imel težav, čigave interese zastopati do države. Odgovor na vprašanje, kaj bo storila država, pobudnica DPN, če vetrnice ne bodo izglasovane, je nekoliko težja zadeva. Sprejeti uredbo o varnih vžigalnikih je prava otroška igrica.