Snežniški razgledi: To nesrečno ime park

Geopark Krasa? Iz te moke spet ne bo kruha.

Objavljeno
25. maj 2015 22.15
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Priznam, ogromno neumnosti sem že napisala. Že pred (deset)leti sem vsaj dvakrat ali trikrat »zgradila« na primer avtocesto med Postojno in Jelšanami. Jadransko-jonski koridor evropskega pomena! Ne vem več, koliko člankov sem napisala in koliko lepih in koristnih zgibank in knjižic o raznih evropskih turističnih projektih »izdala« in predstavila javnosti. Zaradi katerih bodo zacveteli na primer Brkini.

Mlatenje prazne slame se temu reče. Avtoceste skozi Bistrico še 20 let ne bo, v osrednjih Brkinih pa že desetletja ni niti ene gostilne.

Na zalogi imam aktualni primer: 7. marca 2011 je Delo prvič objavilo moj članek o 3,8-milijonskem projektu Kras-Carso, potem pa še nekajkrat. Nebroj člankov o pilotnem projektu Kras in koliko o projektih Kraški okraj I in Kraški okraj II je pred menoj najbrž napisal žal že pokojni kolega Dušan Grča. Rezultat?

En rezultat je Živi muzej Krasa. A vanj za prvi dan slovenskih parkov nihče nikogar ni povabil, ker ta muzej, ki je park, verjetno nima ustreznega upravljavca. Zgradili so tudi nekaj info točk po Krasu na obeh straneh meje. V sežansko občinsko stavbo so skrili Informacijski center Krasa, ki bo koordiniral (smo zapisali!) turistično ponudbo celotnega Krasa. Uredili so ga z lepimi lesenimi oblogami za več kot 300.000 evrov. Napisala sem tudi, kako so občine na Krasu geopark izbrale kot najoptimalnejšo obliko upravljanja in promoviranja matičnega krasa. Izdelali so tudi študijo izvedljivosti geoparka Kras.

Pred kratkim so sežanski občinski svetniki odločali o medobčinski pogodbi, prvem koraku dolge poti do Geoparka Kras. Nekdo je rekel, da ljudje od Kozjanskega parka nimajo nič, drugi pa vprašal, kaj pravzaprav imajo od Unesca Škocjanske jame. Spotoma, ker so s svojo pobudo že takooo daleč ... in ker itak vejo, da bi bil potem sedež geoparka v Postojni, so zavrnili pobudo z notranjskega krasa o skupni kandidaturi za geopark krasa. Župan Davorin Terčon se je trudil dopovedati, da geopark prinaša najmanj omejitev in trikrat dodal »ah, to nesrečno ime park«.

Potem pa so zasedali še v Komnu in Hrpeljah - Kozini. To, da bi zaradi geoparka lahko dobili evropski denar, niso več nobene limanice. Kaj pa omejitve geoparka? Kaj bomo od tega dobili? Nič, ker bo itak sedež v Sežani! V geopark Krasa tudi Brkini! Hrpeljski del.

Sežanski župan je na odprtju Živega muzeja Krasa dejal, da je bilo veliko teoretičnih, Kras-Carso pa je zelo dober praktični projekt. Morda župan in avtorji študije izvedljivosti geoparka Krasa tudi res tako mislijo. Žal jim baza zdaj govori, da je projekt morda teoretičen, praktičen pa niti približno. Iz te moke spet ne bo kruha.

Da je arhitekt Maks Fabiani zaslužen za povojno obnovo kopice vasi, na Krasu skoraj ni zaznati. Štanjelski župan Fabiani je bil zelo izobražen in razgledan in je marsikaj naredil zastonj. Vodo iz edinega izvira na Krasu so Fabianijevi v uporabo dali sovaščanom. Tam, na Fabianijevi turistični poti, je zdaj zaraščen kal. Ob Fabianijevem letu bi ga bilo lepo obkositi.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.