Spletne nevarnosti prežijo na dopustnike

Na kaj je treba biti pozoren, ko si prenočišče za počitnice rezerviramo in plačamo po spletu.

Objavljeno
20. junij 2016 13.04
shutter/pocitnice
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Prihaja čas počitnic in vsi bi radi čim bolj poceni in lepo preživeli ta čas. Zato si stanovanje oziroma apratma poiščemo po spletu, kjer mrgoli raznih ponudb, in ga tako tudi plačamo. Poleg tega na počitnicah uporabljamo javna omrežja in računalnike. Pa ste kdaj pomislili, v kaj se podajate? Portal Varni na internetu je objavil šest največjih spletnih nevarnosti, ki prežijo na dopustnike.

Javni računalniki

Kot pišejo, je prav na javnih računalnikih največja verjetnost, da so okuženi z virusom, trojancem ali črvom. Uporaba okuženega računalnika pomeni, da ima lahko nekdo dostop do vseh podatkov, ki jih vpisujemo, do vseh spletnih strani, ki jih obiščemo, lahko beleži vsako pritisnjeno tipko in gib z miško. Zato pri uporabi javnih računalnikov močno odsvetujejo vpis osebnih podatkov in gesel, prijavljanje v elektronsko pošto, družbena omrežja, dostop do službenega omrežja ipd. Za prebiranje novic in spremljanje vremenske napovedi so javno dostopni računalniki povsem primerna izbira.

Brezžično omrežje (Wi-Fi)

Javna brezžična omrežja (Wi-Fi) so varnejša od javnih računalnikov, saj pri tem uporabljamo svoje naprave. »Če brezžična dostopna točka ni dovolj zavarovana, se pojavi nevarnost prestrezanja omrežnega prometa, kar pomeni, da lahko neznanec spremlja ves naš omrežni promet. Prav posebno previdnost pa zahteva tako imenovano ad-hoc brezžično omrežje, ki ga ustvari nekdo kar na svojem računalniku. V tem primeru se povežete neposredno na prenosnik neznanca! Takšna omrežja so po navadi prikazana z malo drugačno ikono. Zato se vedno pozanimajte, katero je pravo omrežje hotela ali cybercafeja. Če lahko izbirate med nešifriranim in šifriranim omrežjem, izberite šifrirano (vprašajte natakarja ali receptorja za geslo).«

Fantomski apartmaji

Pozorni bodimo tudi na ponudbe apartmajev »predobro, da bi bilo res« po spletu. Ob takih se nam mora takoj oglasiti rdeči alarm. Dogaja se namreč, da prevaranti na popularni platformi s ponudbo apartmajev in sob samo postavijo svoj oglas, zatem pa komunikacijo in plačevanje speljejo stran od platforme, ki sicer potrošnika ščiti v primerih, ko gre kaj narobe. »Da se vam ne bo treba prihodnjič držati za denarnico, izbirajte samo uveljavljene ponudnike, ki so na portalu registrirani že dalj časa, njihovo verodostojnost pa potrjujejo tudi številne pozitivne izkušnje drugih uporabnikov. In preberite že enkrat navodila za uporabo,« pišejo na potralu.

Lažne agencije

V isti koš spadajo tudi agencije, ki ponujajo super ugodne letalske karte in namestitev. »Lažne ponudbe hitro prepoznate po neverjetno ugodnih cenah. Prav tako bodite pozorni na kontakte, navedene na strani. Če »agencija« uporablja brezplačni elektronski predal, npr. gmail, je to gotovo znak za previdnost. Še bolj skrb vzbujajoče je, če na strani ni nobenih podatkov o ponudniku oziroma registriranem podjetju. Vpišite ime agencije v brskalnik in poiščite čim več informacij, mogoče se na različnih forumih oglašajo ogoljufani kupci.«

Rezervacije in plačevanje s kreditno kartico

Portal Varni na internetu za nakupe po spletu svetuje, da si, še preden na kateremkoli spletnem mestu vpišete številko kreditne kartice, poiščite znake, ki kažejo na varno povezavo. To pomeni, da se URL-naslov spletnega mesta začne s HTTPS, kar pomeni, da je prenos podatkov varen in šifriran. V URL-naslovni vrstici je tudi ikona s ključavnico, kar je signal za varno oddajanje podatkov o kreditni kartici. Zeleno obarvana vrstica z varnostnim stanjem pove, da je digitalno potrdilo dodatno preverjeno.

Nakup vstopnic za festivale ali športne prireditve

Če načrtujete obisk koncerta, glasbenega festivala ali tekme, vedno preverite na uradni spletni strani organizatorja, katere agencije so pooblaščene za prodajo vstopnic, pravijo. »Ne zaupajte drugim super ponudbam neuveljavljenih posrednikov, obrnite se na pooblaščene prodajalce. Vstopnice lahko prodajajo tudi posamezniki prek različnih spletnih oglasnikov (npr. eBay) in v takšnih primerih vztrajajte pri plačilu prek posrednika PayPal, ne nakazujte denarja neposredno na bančni račun.«