Amnestija

Človekove pravice so postale močno politično orožje.

Objavljeno
28. december 2015 20.46
MIDEAST-CRISIS/SYRIA
Polona Frelih
Polona Frelih

Ruski rubelj je dosegel najnižjo vrednost po 17. decembru 2014, saj je bilo za dolar treba odšteti kar 72 rubljev. Padanje cene nafte, ki stane že manj kot 40 dolarjev za sod, je rusko gospodarstvo vrglo iz »občutljivega ravnovesja«. Izključno ruska oblast je kriva za takšno stanje. Hkrati ne gre spregledati, da so rusko gospodarstvo iz ravnovesja vrgli zunanji dejavniki.

Prejšnji teden je Evropska unija podaljšala sankcije proti Rusiji, seznam protiruskih sankcij pa so podaljšali tudi v ZDA. Sočasno je mednarodna človekoljubna organizacija Amnesty International izdala obremenilno poročilo na račun Rusije, ki tako kot pred tem že Human Rights Watch vztraja, da ruska letala v Siriji napadajo civilne objekte in povzročajo civilne žrtve.

Kjer padajo bombe, so civilne žrtve običajno kolateralna škoda. Ruska vojaška operacija v Siriji v tem smislu verjetno ni izjema. Je civilnih žrtev v resnici toliko, kot navaja AI? Ali ne gre ponovno za dvojna merila, ki so jih AI očitali že ob poročilu z naslovom Šokantna dejstva o tem, kdo oborožuje kršitelje človekovih pravic iz leta 2012, v katerem je Rusija predstavljena kot država, ki je zaradi oboroževanja uradnega Damaska najbolj kriva za prelivanje krvi? Sočasno poročilo niti z besedico ni omenjalo kar 60 milijard dolarjev vrednega orožarskega posla, ki so ga ZDA sklenile s Saudsko Arabijo, notorično kršiteljico človekovih pravic, ki je septembra temu navkljub prevzela vodenje odbora Združenih narodov za človekove pravice.

»Človekove pravice so postale močno politično orožje, razvpiti dvojni standardi pa tukaj pridejo bolj do izraza kot v katerikoli drugi sferi,« je kritičen Boris Volhonski z Ruskega inštituta za strateške študije.

Uradna Moskva je poročilo AI označila za »lažnivo in naročeno«, avtorjem pa očita, da v njem ves čas uporabljajo ohlapne fraze, kot so »domnevni ruski zračni napadi, morebitne kršitve mednarodnega prava in verjetno«, ki jih ne podkrepi niti s fotografskimi niti s kakšnimi drugimi dokazi. »Nedostojno se nam zdi, da se je organizacija s tako avtoriteto, kot jo ima AI, spustila na raven novinarskih rac,« je bil oster Konstantin Dolgov, predstavnik za človekove pravice na ruskem ministrstvu za zunanje zadeve. »Združeni narodi ne morejo neodvisno potrditi očitkov iz poročila,« so se distancirali pri Združenih narodih.

Ne glede na to je večina medijev poročilo predstavila kot nesporno dejstvo. »Na stotine civilistov je bilo ubitih v ruskih zračnih napadih v Siriji«, so zapisali pri ameriški televizijski mreži CNN, »v ruskih napadih ubitih 200 civilistov«, je poročal britanski BBC.

»Staro novinarstvo, ki vztraja pri preverjanju najmanj dveh virov in se bori proti širjenju neresnic in prevar, je prenehalo obstajati s pojavom televizije CNN, s katero so se uveljavile novinarstvo trditve. Zdaj so takšne televizijske postaje še RT, Al Džazira in iranski PressTV. Treba je spremljati vse, da bi se lahko čim bolj približali temu, kar bi lahko bila resnica,« je prepričana zagrebška profesorica komunikologije Jelena Jurišić.

Spodkopavanje suverenih držav je postalo neznansko preprosto opravilo. V primeru napak velja amnestija.