Blatter delí in vlada Fifi

Stara celina izgublja moč: le še en pokrovitelj Fife prihaja iz Evrope, po dva iz ZDA in vzhoda.

Objavljeno
27. maj 2015 21.50
Posodobljeno
27. maj 2015 22.00
FBL-FIFA-VOTE-CRIME-US-SWITZERLAND-FILES
Jernej Suhadolnik, šport
Jernej Suhadolnik, šport
Kaj pomeni odločen nastop ameriške zvezne tožilke proti domnevno »sistemski in globoko zakoreninjeni« korupciji na Svetovni nogometni zvezi (Fifa)? To se sprašujejo številni, potem ko so švicarske oblasti na zahtevo FBI aretirale več vplivnih članov izvršnega odbora Fife. Bodo obtožbe o podkupovanju načele ugled družine, v kateri je aktivno dejavnih 270 milijonov igralcev in sodnikov? Gotovo, toda le za kratek čas. Je ogrožen status nogometa kot najbolj razširjene športne panoge na svetu? Malo verjetno, mundial kot paradni produkt Fife je resda največji magnet za svetovno navijaško armado, toda le na vsaka štiri leta, približno 15 milijard evrov na letni ravni pa vendarle ustvarjajo vsakodnevni klubski spektakli.

V petek bo šlo v vsakem primeru za veliko več kot le za volitve predsednika Fife. Celoten govor tožilke Lorette Lynch so neposredno prenašale globalne televizijske hiše BBC, Sky in CNN, podkupovalna afera je ves dan krasila naslovnice večine vodilnih časopisov – od nemškega tabloida Bild do angleškega Guardiana. Ne nazadnje bi odmevnost škandala lahko merili po njegovi pojavnosti na družbenem omrežju tviter – na njem so kraljevale poizvedbe #FIFA, #FIFAgate in #FIFAarrests. Tudi časopis z največjo naklado na svetu, japonski Yomiuri Shimbun, je ves dan razkrival nove podrobnosti o domnevnih nepravilnostih v delovanju in poslovanju Fife.

To ni naključno. Vplivna organizacija s sedežem nad Züriškim jezerom se v zadnjem obdobju nagiba proti Aziji in njenim multinacionalkam. Prvi mož Fife Sepp Blatter je tanker obrnil proti Daljnemu vzhodu že veliko pred mundialom 2002 na Japonskem in v Južni Koreji, ki so ga zaznamovali tudi Slovenci. Podkupovalni škandal, ki seveda ni vzniknil šele danes, je v primerjavi s takratno ljubljansko-štajersko »afero Šmarna gora« resda velik kot Mont Everest. Ne gre le za denar, ampak tudi za moč in vpliv. Športna zveza, v katero je včlanjenih pet odstotkov svetovnega prebivalstva, je namreč pogosto vplivnejša od Združenih narodov. Ti navsezadnje premorejo 16 članic manj kot Fifa (209). Šele grožnja z izključitvijo z mundiala v Južni Afriki je, denimo, leta 2010 utišala takrat neomajna režima v Iranu in Severni Koreji.

Posledično ni nepomembno, kdo formalno vlada svetovni nogometni družini – stari ali novi svet. Da se center moči seli na vzhod, razkriva struktura glavnih pokroviteljev Fife; le še eden prihaja iz Evrope (Adidas), po dva pa iz ZDA (Visa, Coca-Cola) in vzhoda (Hyundai-Kia, Gazprom), v ozadju čakata še Qatar Airways in Samsung. Sepp Blatter le upošteva načela delí in vladaj; evropske članice imajo le 53 od 209 glasov. Pod njegovim mandatom je svetovno prvenstvo prvič v 152-letni zgodovini čudovite igre z žogo gostovalo v Aziji in Afriki, lani se je vrnilo v Južno Ameriko, naslednjič naj bi bilo v Rusiji in nato premierno na Bližnjem vzhodu. Četudi to ne zmanjšuje teže domnevno koruptivnih dejanj, ni naključno, da aktualne obtožbe prihajajo iz držav, ki sta izgubili zadnji bitki za organizacijo mundiala: Anglijo je premagala Rusija, Američane pa Katar.