Boj še ni končan

Razlaščenci so po skoraj treh letih čakanja dobili le delno zadoščenje.

Objavljeno
27. oktober 2016 21.12
Maja Grgič
Maja Grgič
Ustavno sodišče je ujelo zadnji vlak in tik pred iztekom mandata sedanje sestave le sprejelo težko pričakovano odločitev glede razlastitve lastnikov podrejenih obveznic in delnic bank. A ti so po skoraj treh letih čakanja najbrž dobili le delno zadoščenje, saj je rezultat daleč od tistega, kar so si oškodovani vlagatelji v izhodišču želeli.

Ustavno sodišče je namreč sprejelo salomonsko rešitev in se tako otreslo šeststo milijonov evrov težke odgovornosti: za ustavno neskladna je razglasilo le dva člena, ki se nanašata na pravno varstvo, vse druge očitke o neustavnosti, kot so retroaktivnost, zaupanje v pravno državo in pravica do zasebne lastnine, pa zavrnilo. Prav tako se najvišje sodišče v državi ni spuščalo ne v presojo zakonitosti odločb, ki jih je Banka Slovenije ob sanaciji izdala šestim saniranim bankam, ne v ugotavljanje upravičenosti izbrisa podrejenih obveznic in delnic, na kar že ves čas letijo očitki osmoljencev.

Namesto tega je državnemu zboru naložilo, da mora razlaščencem zagotoviti učinkovito pravno varstvo, da bodo ti lahko vlagali odškodninske tožbe. S tem je odločitev o zgornjih vprašanjih v resnici prevalilo na pristojna sodišča, finančno breme takšnih sodb pa na vlagatelje.

Odločitev ustavnega sodišča je tako postala le vmesna etapa v boju do končnega razpleta. Pričakovati je namreč, da bi se lahko z odškodninskimi primeri zaradi sanacije bank ukvarjali še leta. V vmesnem času bodo s tem služili predvsem odvetniki in razni pripravljavci ekspertnih mnenj, država pa utegne s tem imeti le stroške. Še posebno če bo na koncu treba 600-milijonski izbris tudi poravnati.