Dvanajsta država v Evropi

Jutri bo prav toliko mož in žena kot danes in tudi istospolno usmerjenih ne bo nič več.

Objavljeno
03. marec 2015 21.58
Barbara Hočevar, notranja politika
Barbara Hočevar, notranja politika
Z današnjim parlamentarnim glasovanjem je Slovenija postala dvanajsta država v Evropi in osemnajsta na svetu, poleg več ameriških zveznih držav, kjer so partnerstva gejev in lezbijk izenačena z zakonsko zvezo moškega in ženske.

»Za odprto in v prihodnost usmerjeno družbo ima biti ženska enako toliko prednosti kot biti moški. Biti mlad ima enako toliko slabosti kot biti star. Biti velik ima enako toliko pomanjkljivosti kot biti majhen ...« je bila ena od misli poslanke SMC Simone Kustec Lipicer, ki je širše ponazorila tisto, kar podporniki novele ZZZDR (zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih) opredeljujejo kot njegovo bistvo: da se izenačijo pravne, socialne in ekonomske pravice in dolžnosti vseh prebivalcev. Da se formalno po osebnih okoliščinah ne razlikujemo. Zagovorniki zakona zagotavljajo, da zakon ne bo nikomur nič vzel, le prepoznava obstoječe različnosti. Sledi življenju. Zaradi ZZZDR bo jutri prav toliko mož in žena, kolikor jih je danes, in tudi istospolno usmerjenih zaradi tega ne bo nič več.

Nasprotovanje zagovornikov tradicionalne družine, pravice otroka do matere in očeta, verujočih, je pričakovano; podobno se je dogajalo v vseh državah, kjer so bile spremembe sprejete, in podobno je bilo leta 2012 ob zavrnitvi družinskega zakonika. Tudi argumenti, s katerimi nagovarjajo somišljenike, so danes večinoma isti in tudi za naprej napovedujejo podobno pot. Odločni so spet preizkusiti ljudsko voljo na referendumu. Tokrat bo to najbrž bolj zahtevno, kot je bilo pred tremi leti, ko je zakonik zavrnilo 270.000 volivcev, saj bi moralo za enak rezultat tokrat svoj glas proti oddati vsaj 340.000 ljudi.

Skrajni čas pa je za temeljito prenovo družinske zakonodaje, ki je stara že skoraj štirideset let. Predvsem v korist vseh otrok.