Dve podobi Slovenije

Protestov zoper zlorabe in krivice grožnje ne bodo ustavile, tudi če bo vlada druga.

Objavljeno
08. februar 2013 21.49
ZBOR ZA REPUBLIKO
Tanja Starič, notranja politika
Tanja Starič, notranja politika
»Protishod« širšega kroga podpornikov vladajoče SDS ni bil sklican na isti dan in na istem mestu kot tretja vseslovenska ljudska vstaja zato, da bi v središču Ljubljane izzvali nerede. Kaže, da je šlo predvsem za merjenje moči. Kdo bo na Kongresni trg pripeljal več ljudi - avtobusi članov najbolj disciplinirane stranke ali z vseh vetrov zbrani protestniki brez organiziranega vodstva? A če je bil glavni namen, poleg mobilizacije volililne baze, pokazati, kako nepomembno je število slovenskih državljanov, ki že nekaj mesecev vztrajajo na ulicah, se vladajoči stranki pač ni posrečil. Ne le zaradi števila udeležencev obeh shodov. Predvsem zaradi sporočil, ki so jih poslali.

Zanimivo je, da se v dobršnem delu zahteve enih in drugih ne razlikujejo; dovolj je kraj in samovolje, enake možnosti za vse, državljanom je treba vrniti prihodnost. Pravzaprav je najbolj očitno razliko začrtal na shodu Zbora za republiko virtualno prisotni predsednik vlade Janez Janša v enem najbolj bojevitih govorov v svoji dolgi politični karieri. S tem, ko je proteste označil za »čisti levi fašizem«, ki ga »Slovenci ne bomo dovolili, ampak se mu bomo uprli«. Ko je protestnike primerjal z nacisti in vlekel vzporednice s holokavstom. Ko je naredil enačaj med zahtevami vstajnikov, politiko »od Čebin do Murgel« in političnimi strankami, ki zapuščajo vlado. Ko je napovedal, da je bil današnji shod »šele začetek«.

Janša je dobil odgovor že nekaj ur kasneje, na najbolj množični vstaji doslej. Protestov zoper iztrošne politične elite grožnje očitno ne bodo ustavile, bržkone tudi po tem, ko bo vlada že druga in drugačne barve. Danes sta bili na Kongresnem trgu dve podobi Slovenije. In jasno je, kdo je odgovoren, da je razpoka med njima zdaj globlja kot kdajkoli prej.