Ekrani v ogledalu: Po slovenski televizijski krajini

Načini gledanja in ponudba kanalov pri nas

Objavljeno
11. julij 2012 17.58
Denis Valič, kultura
Denis Valič, kultura
Slovenska televizijska pokrajina se je v zadnjem desetletju znatno spremenila. Ne le da se je z izklopom analognih prizemnih oddajnikov konec leta 2010 povsem digitalizirala, pač pa smo ob tem vseskozi deležni novih storitev (trenutno je vroča mobilna TV, ki omogoča sprejemanje televizije prek mobilnih naprav) in ne nazadnje vse pestrejše programske ponudbe. Za najširši krog televizijskih gledalcev je najpomembnejše, da je vse več tujih postaj opremljenih s slovenskimi podnapisi. In sicer tistih, ki predvajajo predvsem filme in serije, in drugih, od poljudnoznanstvenih do informativno-zabavnih. Preden se lotimo podrobnejše predstavitve današnje bogate ponudbe televizijskih postaj, se velja pomuditi pri določenih »tehničnih« vidikih, kot sta na primer način sprejema televizijskega signala in vprašanje izbire ponudnika storitve, saj oba – prvi bolj, drugi manj ‒ določata, kateri televizijski programi nam bodo na voljo.

Kakšne načine distribucije televizijskega signala torej poznamo oziroma kako lahko tega pripeljemo do naših televizorjev? Po zadnjih raziskavah tretjina slovenskega prebivalstva televizijski signal še vedno sprejema prek prizemnega oddajanja, ki ga »lovimo« s sobno ali strešno anteno (običajno, ne satelitsko!). Ta način sprejema se je ohranil tam, kjer ni možnosti za širokopasovni internetni ali kabelski priklop oziroma v gospodinjstvih, v katerih si dodatnih stroškov za televizijo (poleg obveznega prispevka za nacionalko) ne morejo privoščiti. Ta način sprejema je sicer daleč najcenejši, a hkrati tudi daleč najsiromašnješi, saj smo (če ne živimo poleg meje, kjer lahko sprejemamo tudi postaje sosednjih držav) omejeni na borih 8 domačih: tri programe nacionalke, POP TV, Kanal A, Pink SI, eno od treh lokalnih postaj (glede na lego) in ali TV Koper ali TV Maribor.

Bogatejšo ponudbo nam ponuja že individualni satelitski sprejem, pri katerem se sami odločimo za usmeritev k določenemu satelitu (Hot Bird, Astra …) glede na njegovo ponudbo TV-postaj. Toda pri tem moramo vedeti, da je na teh satelitih veliko balasta in le malo zares zanimivih postaj, največkrat bomo pogrešali tudi slovenske podnapise. Kljub dodatnemu mesečnemu strošku za naročnino se zdijo vsaj iz perspektive širine in pestrosti ponudbe TV-postaj še zdaleč najzanimivejši ponudniki internetne (t. i. IP televizije) in kabelske televizije. A tudi tu je treba biti pozoren na ponudnika, saj se programske sheme med njimi razlikujejo. Tako na primer Telemach kot eden redkih v Sloveniji ponuja TV kanal Sci-Fi, namenjen ljubiteljem znanstvene fantastike. Ta ponudnik omogoča tudi ogled Foxovih dvojčkov (Crime in Life), ki ga dajeta tudi Siol in T-2. Pred odločitvijo velja v vsakem primeru natančno preveriti, kakšne programe ponuja posamezen ponudnik in se ne vnaprej zadovoljiti s sicer impresivnimi, a pogosto neuporabnimi podatki o skupnem številu postaj, ki jih ponuja.

Med TV-postajami, ki so vključene v osnovno naročnino ponudnika, velja tiste, ki na TV iščejo predvsem filme, še vedno napotiti predvsem k nacionalkam, kot sta RTV Slovenija in Hrvaška televizija (če vas zanima evropska, avtorska in kvalitetna hollywoodska produkcija) ter raznim specializiranim programom, kot so MGM (predvsem starejši klasiki), Universal Channel (filmi in serije iz arhiva istoimenskega studia), TV 1000 (široka filmska ponudba) in na primer CineStar TV (filmi, ki jih je ta distributer kupil za področje Balkana). Za ljubitelje sodobne ameriške serijske produkcije je nadvse zanimiv omenjeni Foxov dvojček, medtem ko imajo ljubitelji poljudnoznanstvenih oddaj možnost izbire med najbogatejšo paleto različnih TV-postaj, od paketa Discoveryjevih postaj (vse niso slovensko podnaslovljene), prek Viasatovega dvojčka (History in Explorer), do National Geographica in Animal Planeta. Velika večina teh postaj je slovensko podnaslovljenih. Tako kot po kakovosti programa morda celo najbolj zanimiv programski paket HBO (HBO, HBO Comedy in dva Cinemaxa), ki ponuja dober filmski in skoraj odličen serijski program, ter seveda domači POP paket (Kino 1 in 2, Brio, Oto, Fani, Spot), pri katerem bi si želeli malce bolj izbran okus pri izboru serijskega in filmskega programa.