In vendar se vrti

Delo in zaposlovanje na črno nista le kraja državi, temveč predvsem pljuvanje v lastno skledo.

Objavljeno
21. avgust 2014 19.47
Mario Belovič, notranja politika
Mario Belovič, notranja politika
Spopad z delom in zaposlovanjem na črno, ki v zadnjih dneh, odkar je začela veljati prenovljena zakonodaja, že daje prve rezultate, je spodbudna popotnica, ki jo zapušča prejšnja vlada. Po dolgih letih sistemskega nedela na tem področju je ekipa ministrice za delo Anje Kopač Mrak opravila svoj del velikega dela pri odpravljanju zapletenega in razširjenega fenomena, ki je v tranzicijski Sloveniji skoraj nacionalni šport. Vsakdo med nami se je v svojem življenju zagotovo že večkrat srečal z izvajanjem obrti brez dovoljena in »zaposlovanjem« ljudi, ki so plačani na roko, pa se mu to mogoče niti ni zdelo problematično. To je najboljši pokazatelj, kako zakoreninjen je ta pojav v naši družbi.

Zakonodajne spremembe, ki so korak k odpravljanju nelojalne konkurence, ne bodo koristile samo obrtnikom in podjetnikom, temveč tudi, kakopak, državnemu proračunu in, hvala bogu, ljudem, ki se bodo odrekli takšnim praksam. Vrednotnice za osebno dopolnilno delo so najbolj pozitivna novost, saj bodo poleg fiskalnih učinkov državi prinesle državljanom tudi sorazmeren del socialnih pravic. Delo in zaposlovanje na črno namreč nista le kraja državi, ki si takrat, ko ne opravlja svojih funkcij, če smo pošteni, kaj drugega niti ne zasluži, temveč predvsem pljuvanje v lastno skledo. To je namreč prostovoljno odrekanje socialni državi in, če niste sposoben špekulant, tudi gotova pot v revščino.

Ne nazadnje pa ne smemo pozabiti, da je veliko ljudi v tako obliko dela dejansko prisiljenih. Alarmantno velika brezposlenost, še posebno med mladimi prvimi iskalci zaposlitve, in previsoka obdavčitev dela sta namreč še vedno glavna sistemska razloga za delo na črno. Če se ne bomo spopadli še z njima, nismo spremenili nič.