Integriteta in slovnica

Največja vladna stranka mednarodno javnost prepričuje z nelektoriranim dopisom.

Objavljeno
21. januar 2013 19.28
jer*SDS novinarska konferenca
Ali Žerdin, Sobotna priloga
Ali Žerdin, Sobotna priloga
Pred dvema tednoma je Komisija za preprečevanje korupcije objavila poročilo o nadzoru premoženjskega stanja predsednikov parlamentarnih strank, jutri ob 24. uri pa se izteče rok Državljanske liste, do katerega naj bi predsednik vlade Janez Janša zaradi poročila KPK odstopil s funkcije. Predsednik vlade ne bo odstopil. Čaka torej, da s funkcije odstopita dva ministra iz vrst Državljanske liste. In čaka na morebiten odstop predsednika parlamenta Gregorja Viranta. Če bosta odstopila ministra iz vrst Državljanske liste, bo razpad vladajoče koalicije tudi formaliziran. V prihodnjih tednih bo manjšinska vlada, če bosta iz koalicije izstopili še dve stranki, precej manjša.

V dveh tednih po objavi poročila KPK si največja vladna stranka prizadeva omejiti politično škodo, ki je nastala z ugotovitvijo komisije, da osebno računovodstvo Janeza Janše ne ustreza kriterijem, ki jih postavlja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Projekt omejevanja škode je širokopotezen, ciljev pa je več. Prvič, prepričati poskuša domačo javnost. Drugič, prepričati poskuša mednarodno javnost. Tretjič, prepričati poskuša koalicijske zaveznice. Četrtič, predsednik vlade je sporočil, da bo poročilo komisije spodbijal po pravni poti.

Ali ima projekt omejevanja škode še kakšne stranske učinke? Zdi se, da SDS večine koalicijskih strank ni prepričala. Največji vladni stranki je delno uspelo omejiti škodo v volilnem telesu. Pri tem pa je nehote pokazala na še vsaj dva problema. Prvič, v slovenski politični eliti ni soglasja o tem, kaj naj bi pomenil pojem integritete. Pojem integritete je sicer opredeljen v zakonodaji, zdi pa se, da je pomemben del politične elite imperativ, da mora visoki politični funkcionar v vsakem trenutku brezhibno pojasniti vse okoliščine sprememb premoženjskega stanja, razume zgolj kot neobvezno priporočilo. Ta stranski učinek ni nepričakovan, ker je pojem integritete nov in precej kompleksen. Hkrati pa ta stranski učinek pomeni resno oviro za razvoj politične kulture.

Nepričakovan pa je drugi stranski učinek. Ta je povezan z ambicijo največje vladne stranke, da bi omejili politično škodo v mednarodni javnosti. Projekta omejevanja škode v tujini se je SDS lotila s pismom z naslovom A political situation in Slovenia. Pismo je nerodno predvsem zato, ker kaže na raven elementarne omikanosti slovenske politične elite. Že naslov pisma - A political situation in Slovenia - kaže, da državo v tujini predstavljajo ljudje, ki jim niso jasne osnove angleške slovnice. Neidentificirani avtor besedila očitno ne ve, kako in kdaj se v angleščini uporablja nedoločni člen. Če SDS meni, da mora o polemiki, ki poteka v državi, obvestiti mednarodno javnost, ji te pravice ne moremo jemati. Razpravljamo lahko o tem, ali je SDS ravnala korektno, ko je mednarodno javnost seznanila z oceno, da v vodstvu državnega organa sedi levi ekstremist. Povsem nedopustno pa je, da največja vladna stranka mednarodno javnost prepričuje z nelektoriranim dopisom, ki ne spoštuje osnovnih pravil angleške slovnice.

Če politični vrh ne pozna osnov angleške slovnice, težko pričakujemo, da bo razumel tako zapleten koncept, kot je integriteta.