Izkoriščevalska hobotnica

Najbolj skrbi nemoč sistema proti nepoštenim delodajalcem.

Objavljeno
11. marec 2016 20.51
Kronika
Nejc Gole
Nejc Gole
»To je velika sramota za to deželo, ki je najbolj kriminalna na vsem svetu. To je spoštovanje do človeka, ki je izrabljen in vreden manj kot pes ali mačka!« Tako je bil leta 2010 ogorčen Mujo Varcar, eden od takrat stavkajočih delavcev Vegrada. Ob poku gradbenega balona je Slovenija z začudenjem in ogorčenjem sprevidela vso bedo delavcev migrantov, na čigar plečih so bila zgrajena stanovanja, v katerih živimo, in ceste, po katerih se vozimo. A to razkritje ni bilo dovolj, da bi državi Sloveniji v več kot petih letih uspelo preprečiti izkoriščanje delavcev migrantov. Da bi ji uspelo preprečiti, da bi bili delavci vredni »manj kot pes ali mačka«.

Nočni skok uslužbencev finančne uprave in policije na lovke hobotnice več kot dvajset podjetij, ki se ukvarjajo s posredovanjem delavcev, opozarja na nove kršitve pravic delavcev in trgovino z ljudmi. Sramotno nizke mezde, plačevanje na roko, neizplačevanje prispevkov, življenje v nemogočih razmerah, dvanajsturni delovnik ... Kaj je sploh regres, usposabljanje za varno delo in zdravstveni pregled? Pri tem pa kršitve vseh temeljnih delavskih pravic spremlja strah delavcev pred šefom, ki si ga ne upajo prijaviti finančni upravi, inšpektoratu ali policiji.

Delodajalci iz Loške doline so že stari znanci slovenskih nadzornih organov. Bili so tudi kaznovani, a jim je kljub temu uspelo nadaljevati sporno delovanje. Najbolj skrb vzbujajoča je nemoč sistema proti nepoštenim delodajalcem, ki kljub spremembam zakonodaje po bridkih usodah delavcev Vegrada in nekaterih drugih gradbenih podjetij ni sposoben preprečiti novih izkoriščanj domačih in tujih delavcev. Na ministrstvu za delo bodo spremenili zakonodajo. Znova. Ali bo to dovolj, da hobotnicam ne bodo vedno znova zrasle nove lovke?