Izredne razmere, spet

Nobena vlada ne bi ustavila projekta, vladne stranke so hotele le svoje ljudi na čelu.

Objavljeno
15. julij 2013 22.07
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Projekt šoštanjske šestice je zgodba o velikopoteznih, a napačnih vizijah, izsiljevanju z izvršenimi dejstvi, koristmi nekaterih vpletenih, nesposobnosti v dogovarjanju z veliko multinacionalko in posebno žalostna zgodba o koristolovski in večinoma zgolj škodljivi površni politiki. Teš je v posredni državni lasti, torej v lasti vseh državljanov.

Prav neverjetno je, kako se je z izvedbo projekta nenehno mudilo, kako je bilo vanj vedno že preveč vloženega denarja, da bi ga lahko ustavili, kako je zaradi tega vsakič znova padlo nekaj milijonov evrov in nekaj mesecev dodatnega časa na račun Alstoma in kako je lahko vsaka vlada nasedla, ko so ji servirali prirejene podatke.

Ni bilo namreč videti, da bi bila katera vlada pripravljena projekt zares ustaviti, vedno je šlo le za to, da ga je mogoče in treba bolje voditi. Z drugimi besedami, na čelo je treba postaviti najboljše, naše ljudi, pa bo vse, kot je treba. Nobena ni poskušala izvajati pritiska na Alstom prek francoske vlade; da Slovenija še vedno nima energetskega koncepta, pa tudi ni bilo pomembno. In ob vseh kadrovanjih se politiki še vedno čudijo, zakaj neki imajo ljudje stranke za najbolj skorumpirani del družbe. Zdaj vlada skozi usta ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela sporoča, da ne razmišlja o razveljavitvi poroštva za 440 milijonov evrov posojila iz Evropske investicijske banke. Verjetno še najbolj pošteno, saj so tri največje stranke projekt Teš 6 že pred časom odločno podprle. Vendar ista politika v času, ko so vsi podatki končno na mizi, ko je treba poiskati denar za dokončanje Teša 6 in za projekte hidroelektrarn, ustvarja izredne razmere. Če si politiki predstavljajo, da si bodo z izrednimi sejami lahko oprali imena, se motijo, lahko le dokončno sesujejo energetiko.