Japonska lastovka

Ena lastovka še ne prinaša pomladi - vlado čaka še veliko dela, da bo privabila tuje neposredne investicije.

Objavljeno
20. oktober 2016 22.40
Nejc Gole
Nejc Gole
»Sporočam vam dobro novico,« je predsednik vlade Miro Cerar v kratkem videu, ki so ga objavili na njegovem profilu na facebooku, iz Bruslja naznanil novo japonsko investicijo v Sloveniji. Tekma s Poljaki, Čehi in Slovaki za Yaskawino tovarno industrijskih robotov in 170 delovnih mest je bila izpit iz pridobivanja tujih neposrednih investicij. Vlada ga je opravila.

Glede na Svetovno investicijsko poročilo Konference Združenih narodov za trgovino in razvoj je bila Japonska lani druga največja investitorica v svetu, za ZDA. Vendar Sloveniji ni uspelo izkoristiti investicijske moči dežele vzhajajočega sonca. Ali novo 21 milijonov evrov težko vlaganje največjega proizvajalca industrijskih robotov na svetu v Slovenijo, morebitno povečanje Panasonicovega deleža v Gorenju in vladni obiski Japonske nakazujejo, da bo japonski kapital vendarle bolj prisoten v tej deželi? Upajmo.

Pri nas si želimo predvsem tako imenovanih greenfield investicij, ko investitor postavi novo tovarno, zaposli ljudi in začne proizvajati, ne pa zgolj prevzemov podjetij. Yaskawa to prinaša. Razveseljivo je tudi, da zagotavlja visokotehnološko investicijo, ki bo ustvarjala visoko dodano vrednost. Predvsem takšno gospodarstvo lahko zagotovi razvoj Slovenije in blaginjo Slovencev.

A ena lastovka še ne prinese pomladi. Japonska lastovka je tokrat na poti do Slovenije preletela Poljsko, Češko in Slovaško, a te države so v preteklosti privabile veliko več ptic. Še vedno zato ne moremo trditi, da je Slovenija uspešna v privabljanju tujih greenfield investicij. Vlado torej čaka še veliko dela in potrebnih bo veliko sistemskih ukrepov, denimo na področju zemljišč, da bo privabila več tujih vlagateljev.

Drugi del izpita iz pridobivanja tujih neposrednih investicij bo še pomembnejši kot tokratni – imenuje se Magna Steyr.