Konec turške »evropske zgodbe«

V očeh Turčije je EU, upravičeno, izgubila kredibilnost in zaupanje, Turčija pa je, posledično, izgubila »evropski« motiv.

Objavljeno
13. marec 2017 13.46
APTOPIX Turkey Netherlands
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Kdaj se bodo odnosi med Evropsko unijo in Turčijo resno zaostrili, je bilo že nekaj časa le še - vprašanje časa. Diplomatska vojna med Turčijo in Nizozemsko, ki je presegla že vse mogoče retorične meje ter - z obeh strani - sprejemljive načine delovanja v mednarodnih odnosih, je le ena od bolj ali manj pričakovanih posledic turškega (neustavljivega) drvenja v trdo avtoritarnost na eni ter popolne evropske arogance do skrajno zapletene in občutljive turške (geo)politične in varnostne realnosti na drugi strani.

Brutalne žalitve, že skoraj folklorno zmerjanje z nacisti vsepovprek in »globaliziranje« notranjepolitičnega boja s turške strani so absolutno nesprejemljivi. Še posebno na vrhuncu predvolilne kampanje pred referendumom o ustavnih spremembah (16. april), s katerimi želi Recep Tayyip Erdoğan v Turčiji uvesti predsedniški sistem - to je njegova dolgoletna fiksna ideja, zaradi katere je vsaj zadnje dve leti močno trpela tako turška notranja kot zunanja politika. Hkrati je varnostno iz dneva v dan šibkejša Turčija, ki na svojem jugovzhodu bije vojno s Kurdi, na severu Sirije pa se je njena vojaška operacija Ščit Evfrata znašla v pat položaju, še vedno sredi krčevitih čistk, ki so julija lani sledile spodletelemu poskusu vojaškega državnega udara.

Po propadlem puču je turška oblast razgradila civilno družbo in napolnila zapore - po socialnih omrežjih se že nekaj časa širi (pol)resnična šala: Turčija ima zdaj eno najbolj izobraženih zaporniških populacij na svetu. Prav puč je bila pomembna točka preobrata v odnosih med Turčijo in Evropsko unijo oziroma posameznimi članicami. Za uradno Ankaro je bil evropski odziv - mlahav, negotov, preračunljiv, počasen - popolnoma nesprejemljiv. Podobno velja za odziv Združenih držav. Predsednik Erdoğan z zahoda ni dobil nikakršne podpore. Prej nasprotno. To je bil trenutek, ko se je turška »evropska zgodba«, ki jo je hipokritski Bruselj lani spomladi na bazarju človeških življenj s podpisom bogatega begunskega dogovora z Ankaro obudil iz ogabno oportunističnih vzgibov, nepovratno končala.

V očeh Turčije je EU - upravičeno - izgubila kredibilnost in zaupanje, Turčija pa je, posledično, izgubila »evropski« motiv, kar se bo v že zelo bližnji prihodnosti izrazilo tudi na turškem delovanju znotraj zveze Nato, v kateri je Turčija druga največja članica.

Izpraznjeno zavezniško mesto je namesto Evropske unije in Združenih držav takoj zasedla Rusija, ki je Erdoğana na dan puča - v nasprotju z zahodnimi obveščevalnimi službami - opozorila na »nenavadno komunikacijo« med nekaterimi vodilnimi častniki turške vojske. Erdoğan je odletel k Vladimirju Putinu in novo zavezništvo, ki je, med drugim, hitro spremenilo dinamiko vojne v Siriji, je bilo sklenjeno. Ankari, ki se ji je Evropa prva odpovedala, se v času, ko je nekaznovano tudi na najvišji ravni dovoljeno izreči popolnoma vse, ni bilo več treba pretvarjati.

Vse drugo je in bo, kot se reče, le »stvar tehnike«.