Konspirativno

Ali moramo pričakovati, da bodo politiki tudi operirali?

Objavljeno
15. april 2015 00.03
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Najbrž smo si edini, da je Slovenija demokratična država. Imamo večstrankarski politični sistem in svobodne volitve, skoraj popolno svobodo govora in zapriseženo neodvisnost posameznih vej oblasti. V parlamentu sedijo izvoljeni predstavniki ljudstva in odločajo o usodi naroda. Če je vse to res, je treba ugotoviti, da je toliko »demokracije«, kot je imamo zdaj, težko prenašati.

»Demokracija« se v vsej svoji moči kaže v UKC Ljubljana pri izbiri generalnega direktorja. Toliko konspirativnosti sicer formalno javnih postopkov ni bilo niti v času trdega socializma, pravijo poznavalci. Od politike imenovani nadzorniki so se odločili prevzeti vajeti v svoje roke. Prav nič jih ne zanima, kaj meni 1200 zdravnikov, med njimi več kot 300 doktorjev znanosti in tudi svetovno uveljavljenih profesorjev o prihodnosti bolnišnice. Pravzaprav so zanje nebodijihtreba.

UKC je v stečaju, je menda povedal prejšnji teden prvi med političnimi nadzorniki v svetu UKC na seji, zaprti za javnost. Ve se, kako je treba ravnati v stečaju. Ali lahko pričakujemo, da bodo namesto zdravnikov operirali kar politiki sami?

Strah pred javnostjo je pri nadzornikih presegel vse meje. Da ne bi novinarji svojih ušes prislanjali na vrata, so se odločili preseliti današnjo sejo, na kateri bodo izbirali generalnega direktorja UKC, na skrivno lokacijo. Izvedeli smo, da na ginekološko kliniko, kjer ima vladajoča stranka v službi svojega človeka.

Mimogrede, v stečaju bi morala biti kvečjemu zdravstvena blagajna, ki je nekaterim zadala predsmrtni udarec, ko jim ni plačala zdravljenja vseh bolnikov. Sama je ostala pozitivna, težo njenega delovanja čutijo drugi. Izključno finančni cilji so nasploh nevarni, predvsem za bolnike in državljane.