Korak k discipliniranju

Nedopustno je, da se ATVP in AZN meče v isti koš z drugimi agencijami.

Objavljeno
23. avgust 2017 18.30
Maja Grgič
Maja Grgič

V dneh, ko se je večina države ukvarjala z vročinskim valom ter preštevala pluse in minuse množičnega turizma, je vlada potihoma v javno obravnavo dala dva na videz suhoparna zakona, ki pa lahko imata pomembne posledice za trg finančnih instrumentov.

Na podlagi kritičnega poročila računskega sodišča se je ministrstvo Borisa Koprivnikarja odločilo z novelo zakona o javnih agencijah poenotiti sistem delovanja teh ustanov tako, da bi jih organizacijsko, kadrovsko in premoženjsko podredilo pristojnim ministrstvom oziroma vladi.

To gotovo utegne pomeniti težavo za marsikatero javno agencijo, vsekakor pa ni dopustno, da se v ta koš meče tudi Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) in Agencijo za zavarovalni nadzor (AZN), ki morata biti kot regulatorni in nadzorni instituciji, ki bedita nad 47 milijardami evrov, samostojni in neodvisni. Na pristojnih ministrstvih se branijo, da to ni res, ker da je delovanje teh dveh agencij urejeno s posebnima zakonoma. To je res, a glede na to, da se z novelo ukinjajo nekateri členi teh zakonov in da je temu že podrejen tudi predlog zakona o trgu finančnih instrumentov, je to sprenevedanje in zavajanje.

Neodvisnost ATVP in AZN gre marsikomu v nos, saj njune odločitve niso vedno v sozvočju z voljo politike. Oblast je svoje kadrovske apetite že izkazala z imenovanjem dveh članov v svet AZN, ki prihajata iz kroga SMC. Odpiranje vrat političnemu kadrovanju v organe agencije, podrejanje direktorjev ministrstvu in odvzem premoženjske neodvisnosti zato ni nič drugega kot korak k discipliniranju teh dveh agencij. Težko si je zamisliti, da bi v novem sistemu, denimo, ATVP državi odvzel glasovalne pravice, AZN pa dal soglasje nezaželenemu lastniku zavarovalnice. Takšno pristrano odločanje pa finančne trge lahko vodi v kaos.