Krhka moč prihodnosti

Svet postaja zelo negotov in zelo multipolaren.

Objavljeno
10. september 2011 08.32
Posodobljeno
10. september 2011 08.32
Slovenska carina je po številu zaseženih ponaredkov v vrhu Unije, saj na leto odkrijejo več kot 150.000 krivih izdelkov.
Saša Vidmajer, zunanja politika
Saša Vidmajer, zunanja politika

Tri najpomembnejše besede minulega desetletja niso »vojna proti terorizmu«, temveč »narejeno na Kitajskem«, je te dni ob dogodku, s katerim se je začelo 21. stoletje, izjavil vodilni ekonomist banke Standard Chartered. Vojaški odgovor Busheve administracije na 11. september sta bili strahovito dragi vojni, medtem pa je svet preoblikoval vzpon novih akterjev, predvsem Kitajske. Združene države so bile tako obsedene z Al Kaido, da rasti Azije skoraj niso opazile.

Spreminjanje razmerij moči v mednarodnem prostoru, predvsem hitro rastoča gospodarstva držav skupine BRIC - skovanko je Goldman Sachs izumil za Brazilijo, Rusijo, Indijo in Kitajsko - je tudi tema letošnjega Blejskega strateškega foruma. Že šestič zapored se ga udeležujejo politiki, gospodarstveniki in akademiki ter razpravljajo o izzivih prihodnosti. In prihodnost je tačas videti temačnejša kot kdaj koli prej. V ospredju konference so Azija in Rusija, vprašanje, ali bosta Evropska unija in Kitajska strateški partnerici ali tekmici, dileme, kaj bo poganjalo prihodnost in kaj je z močjo inovacij.

Prerazporedila pa se ni samo svetovna moč in se pomaknila z Atlantika na Pacifik, spreminjajo se parametri vsega. Najbolj dramatične zadeve se ne dogajajo več na ravni vodenja držav in velike strategije, temveč v ekonomiji in tehnologiji. Globalni finančni zlom leta 2008 je imel prav toliko opraviti z geopolitiko kot z ekonomijo. Z njim je Zahod izgubil primat. Prihodnost pišejo v Pekingu, New Delhiju in Riu.

V novem, kaotičnem, precej bolj multipolarnem svetu Zahod ne bo več tisti, ki bo določal pravila globalnega reda. Prihodnja multipolarna pogajanja bodo prej ali slej precej bolj spoštljiva do moči rastočih gospodarstev. Fluidna globalna ekonomija pomeni, da številne konstante našega življenja postajajo spremenljivke. Analitiki govorijo o verjetnosti čedalje pogostejših finančnih katastrof. Tisto, kar smo mislili, da je zlom, postaja nova normalnost.